Tento týden bude na data z USA a Evropy chudý
Minulý týden byl pro dolar vůči euru neutrální. Až do pátečního reportu z trhu práce dolar posiloval, když kurz USD/EUR se posunul z úrovní těsně pod hladinou 1,3300 USD/EUR až na 1,3200. Po údajích z trhu práce však své zisky dolar ztratil a dnes ráno se obchoduje okolo úrovně 1,3280 USD/EUR.
Minulý týden byl týdnem zasedání centrálních bank, ani jedna však významněji nepřekvapila. Další směřování měnové politiky Fedu bude závislé na příchozích datech (zejména z trhu práce). Pokud se předpovědi našich kolegů z SG naplní, snižování nákupu aktiv by mohlo být oznámeno na zářijovém zasedání. Podle očekávání skončilo zasedání ECB, která udržela holubičí tón navzdory zlepšujícím se ekonomickým indikátorům. Povzbudivé byly i ekonomické údaje z obou stran Atlantiku. Zejména americká čísla potvrzují, že tamní ekonomika má velmi dobře našlápnuto do druhé poloviny roku, když naši kolegové z SG vidí velmi solidní akceleraci růstu.
Dobrou situaci v USA pak potvrdily i páteční údaje z trhu práce, ačkoliv zaostaly mírně za očekáváními. Americká ekonomika totiž v červenci vytvořila "pouze" 162 tis. nových pracovních míst, když trh očekával 185 tis. Na druhou stranu míra nezaměstnanosti poklesla ze 7,6 % na 7,4 % (trh očekával 7,5 %), když podle jiného průzkumu mezi domácnostmi relativně silně rostla zaměstnanost (o 227 tis.).
Tento týden bude na data ve světě chudý. Dnes bude nejdůležitější číslo zveřejněno z USA. ISM index ze služeb by se měl v červenci zvýšit z 52,2 bodu na 53,0 bodu. V úterý a ve středu se dočkáme zajímavých údajů z Německa. Tovární objednávky za červen by po předchozím poklesu o 1,3 % meziměsíčně měly přidat 0,5 % a průmyslová produkce by po předchozí stagnaci měla v červnu růst o mírných 0,2 %. Tyto údaje jsou mimo jiné velmi důležitý indikátor i pro český průmysl, zejména pak německé tovární objednávky, které v dubnu a květnu zaostávaly za tím, co vidíme u indikátorů důvěry mezi manažery podniků. V pátek bude zveřejněna ještě francouzská průmyslová produkce. Trhy budou pozorně sledovat i čínské exporty a importy (čtvrtek) a čínskou inflaci, průmysl a maloobchod (pátek).
Autor: Jiří Škop
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?