Ekonomická data z USA, Číny a Británie: Co čekat tento týden?
Tento týden se pozornost obchodníků zaměří na data o inflaci ve Spojených státech, která mohou zásadně ovlivnit krátkodobý vývoj a směřování akciových trhů. Kromě toho budou zveřejněna data o maloobchodních tržbách, a výsledky hospodaření některých klíčových maloobchodních prodejců poskytnou nové informace o dynamice spotřebitelských výdajů, jež jsou hlavním motorem ekonomiky. Ostře sledované ekonomické údaje představí také Velká Británie a Čína. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.
Investoři budou tento týden pozorně sledovat údaje o indexu cen výrobců a indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech, aby zjistili, zda dojde k uvolnění cenových tlaků po měsících vysoké inflace, která vyvolala obavy, že Federální rezervní systém letos možná nesníží úrokové sazby. Na začátku tohoto měsíce naznačil předseda Fedu Jerome Powell, že centrální banka stále zvažuje možnost snížení sazeb, což trhům poskytlo určitou úlevu, a nejnovější zpráva o zaměstnanosti v USA ukázala známky ochlazení na trhu práce. Očekává se, že středeční klíčová zpráva o indexu spotřebitelských cen odhalí, že základní inflace meziročně vzrostla o 3,6 %, což by byl nejmenší nárůst za více než tři roky. Výraznější než očekávaný nárůst inflace by však mohl zpochybnit možnost snížení sazeb do konce roku a opět by mohl způsobit volatilitu na trzích.
Tento týden získají investoři nový pohled na stav americké spotřebitelské ekonomiky díky středečním údajům o dubnových maloobchodních tržbách a výsledkům hospodaření hlavních maloobchodních řetězců, jako jsou Walmart (WMT) a Home Depot (HD). Býčí investoři čerpají důvěru z dosavadně solidní výsledkové sezóny, zejména díky obecně silným výsledkům většiny z takzvané velkolepé sedmičky technologických a růstových gigantů. Tyto společnosti v loňském roce významně přispěly k růstu trhu a stále mají v indexu S&P 500 velký vliv. Díky silným ziskům se investoři cítí na tomto trhu pohodlněji. Přesto bude trajektorie inflace pro nás vždy klíčová, dokud jsme v cyklu, kdy očekáváme, že dalším krokem Fedu bude snížení sazeb.
Čína v pátek zveřejní řadu ekonomických údajů, které odhalí výkonnost druhé největší světové ekonomiky na začátku druhého čtvrtletí. Dubnové údaje o cenách nemovitostí poskytnou nový pohled na stav realitního sektoru, který již přibližně tři roky prochází dluhovou krizí, v důsledku které se mnoho developerů ocitlo na pokraji bankrotu. Očekává se, že průmyslová výroba, maloobchodní tržby a investice do fixních aktiv vykážou meziroční zrychlení. Na zasedání politbyra minulý měsíc političtí činitelé předjímali, že Peking zavede řadu stimulačních opatření na podporu ekonomického oživení, což prozatím udržuje pozitivní náladu na trzích.
Minulý týden se Bank of England přiblížila ke snížení úrokových sazeb, avšak názory trhů se různí, zda k prvnímu snížení dojde již na příštím zasedání banky v červnu, nebo zda politici počkají déle. Před dalším zasedáním BoE, které se uskuteční 20. června, budou zveřejněny dva sady oficiálních údajů o zaměstnanosti a dvě kola údajů o inflaci. Zvláště bedlivě bude sledována první ze dvou úterních zpráv o zaměstnanosti, aby se zjistilo, zda zvyšování mezd podporuje cenové tlaky. Meziroční růst mezd zůstává vysoký, zatímco nabídka pracovních sil stále stagnuje. Ekonomové očekávají, že průměrný týdenní výdělek bez započtení bonusů vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 5,9 %. Přestože je to stále solidní nárůst, jakékoli známky zmírnění růstu mezd by pravděpodobně posílily očekávání snížení sazeb v červnu.
Ceny ropy minulý týden skončily bez výraznějších změn. Brent zaznamenal pokles o 0,2 %, zatímco futures na ropu vzrostly o 0,2 %. Vyšší očekávané úrokové sazby v USA, které by mohly zůstat na vyšší úrovni po delší dobu, představují zátěž pro ceny ropy, neboť vyšší sazby obvykle zpomalují ekonomickou aktivitu a snižují poptávku po ropě. Ceny ropy ovlivnil také silnější americký dolar, který zdražuje komodity denominované v amerických dolarech pro kupce z ostatních měn. Rostoucí zásoby pohonných hmot v USA také tlačí ceny dolů, a to před začátkem tradičně silné letní motoristické sezóny. Na druhou stranu, ceny našly určitou oporu v údajích z Číny, které ukázaly, že v dubnu došlo k meziročnímu nárůstu dovozu ropy. Tento růst nastal po poklesu v březnu, kdy se čínský vývoz a dovoz vrátil k růstu. Obchodníci s energiemi budou v tomto týdnu sledovat údaje o inflaci, které mohou naznačit budoucí směr úrokových sazeb.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Algoimperial
AlgoImperial
Algoimperial Fund je plně automatizovaný fond obchodující na mezibankovním trhu měn. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů, jehož hlavní činností je správa klientského majetku pomocí automatických obchodních strategií. Systémy využívají volatility investičních aktiv a uzavírají obchody v desítkách sekund, přičemž Algoimperial velmi důsledně klade důraz na stabilitu, striktní risk management a maximalizaci profitu s nízkou nákladovostí.
Více informací na: www.algoimperial.com
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz