Koruna v blízkosti nejslabší úrovně za téměř rok a půl
V celotýdenním vyjádření koruna ztratila více než dvě třetiny procenta. Zatímco v první polovině týdne se kurz nacházel ještě u 25,70 CZK/EUR, ve čtvrtek se krátce přehoupl přes 25,90, když atakoval 25,95 CZK/EUR. Slabost tuzemské měny ospravedlňují nepříznivé makroekonomické ukazatele, které poukazují na kumulaci protiinflačních rizik. Depreciace koruny je ale kompenzuje. V obdobném duchu se v týdnu vyjádřil viceguvernér ČNB M. Hampl. Podle něj všechna rizika v české ekonomice ukazují protiinflačním směrem. Hampl zmínil zejména zklamání z dynamiky zahraničního obchodu, když únorové vývozy zaznamenaly pokles o 3,6 % y/y, dovozy byly dokonce nižší o 4,4 % y/y, což odráží slabou domácí a slábnoucí zahraniční poptávku. Obdobně vyzněly i další zveřejněné ukazatele. Únorová průmyslová výroba byla meziročně o 5,7 % níže. Míra nezaměstnanosti sice v březnu klesla na 8,0 % z únorových 8,1 %. Ovšem výlučně díky sezónním faktorům. Po očištění o sezónní vlivy se naopak zvýšila. Významným protiinflačním faktorem je pak současný inflační vývoj. Březnová meziroční inflace stagnovala na únorových 1,7 % a nacházela se tak 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. Korigovaná inflace měřící poptávkové inflační tlaky byla dle našich propočtů záporná ve výši 0,4 % y/y.
Z technického pohledu představuje hladina 25,90 CZK/EUR klíčovou úroveň. Vzhledem k výše diskutovaným fundamentům a faktu, že se kurz od této hladiny v závěru týdne příliš neodpoutal, zvyšuje se pro příští týden pravděpodobnost, že se kurz bude nadále pokoušet jí testovat. V případě jejího zdolání, by další významnou úroveň odporu představovala hladina 26,15 CZK/EUR. Naopak jako úroveň podpory se v tomto týdnu jevila hladina 25,70 CZK/EUR.
Úvod příštího týdne přinese poslední ze série makroekonomických indikátorů, které budou během dubna zveřejněny. Ceny průmyslových výrobců by měly být v březnu vyšší podle našeho odhadu i tržního konsensu o 0,1 % m/m. Ceny ropy v korunovém vyjádření by měly tlačit ceny dolů, a to hlavně díky rafinovaným ropným produktům. Opačným směrem by měly působit ceny v zemědělství (s dopadem do cen v potravinářském průmyslu) a slabší koruna. Meziroční dynamika produkčních cen by měla v březnu zpomalit z 1,3 % v únoru na 1,1 %. Z pohledu ČNB však budou důležitější ceny zemědělských produktů, které mají silnější vazbu na ceny potravin ve spotřebitelské inflaci. Pokud jde o běžný účet platební bilance, tam očekáváme přebytek ve výši 3,2 mld. CZK. Náš odhad se nachází lehce pod tržním konsensem. Nutno ovšem podotknout, že díky lepšímu výsledku bilance zahraničního obchodu v národní metodice existuje šance na pozitivní překvapení. Celkově však ani jeden z výše diskutovaných indikátorů nepatří mezi ty, které by hýbaly finančními trhy.
Autor: Jan Vejmělek
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna