(Kurzy.cz)
Evropské plynové krveprolití - producenti uzavírají plynové elektrárny kvůli ztrátovosti - problémy jsou i v ČR
Na cenách elektřiny se "negativně" podepisuje především neutěšený stav klesající ekonomiky snižující obecnou poptávku po elektřině, pokles cen uhlí, který vrací tuto tradiční metodu opět do popředí zájmu producentů, požadavky na zvyšování objemu výroby z obnovitelných zdrojů a v neposlední řadě také de facto kolaps trhu s emisními povolenkami, který mimo jiné dále zvýhodňuje tradiční spalování hnědého uhlí. Situaci ještě zhoršuje celkový přebytek výrobních kapacit.
Výše nastíněný příklad je v současnosti modelovým. Elektrárny poháněné spalováním zemního plynu jsou uzavírány u všech předních evropských producentů. Výroba v plynových elektrárnách je ztrátová kromě Německa také ve Francii, Holandsku, Španělsku a České republice. Ve Velké Británii je ziskovost na hraně.
Poměr mezi náklady a prodejní cenou vyrobené energie dosáhl včera svého minima. Tzv. spark spread (spark = jiskra, spread = rozdíl) včera dosáhl -18,3 EUR na MWH. Spark spread pro uhelné elektrárny je ziskový ve všech evropských provozech.
Podíl produkce elektřiny z plynových elektráren v Německu v loňském roce poklesl meziročně o 2,3% na 11,3%. Podíl "plynové" produkce ve Francii vloni poklesl dokonce o 24%.
Podle analytiků UBS evropský energetický sektor potřebuje uzavřít více jak 30% starých energetických zdrojů spalujících fosilní paliva, aby vyrovnal růst produkce z obnovitelných zdrojů v podobě větrných a solárních elektráren. Uzavírání plynových zdrojů tento proces povede.
Francouzský GDF již oznámil, že v celoevropském měřítku hodlá ukončit případně zmrazit produkci cca 10 000 MWh elektrické energie. Německý EON od sítě odstřihl již dva plynové zdroje, Centrica plánuje odstavit minimálně jeden plynový zdroj ve Velké Británii v tomto roce. Koncern RWE jehož plynové zdroje již nyní běží pouze na 50% instalované kapacity plánuje letos šestiměsíční odstavení dvou provozů. Plynové zdroje ve Španělsku v roce 2012 běžely pouze na 19% instalované kapacity oproti 51% v roce 2008.
Problémy plynových elektráren se stávají vážným politickým problémem, protože politici potřebují dostatečnou flexibilitu energetického trhu, tak aby mohly být kompenzovány výpadky dodávek při nepříznivých podmínkách pro provozy pracující s obnovitelnými zdroji. Většímu rozšíření tradičního spalování uhlí přitom brání snahy po regulaci úrovně životního prostředí, vůči němuž jsou tradiční uhelné zdroje nejškodlivější. Plynové elektrárny jsou naproti tomu považovány za jeden z nejčistších respektive nejšetrnějších zdrojů.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna