Prostor pro oslabení koruny stále existuje
V případě České republiky jsme se žádných příznivějších zpráv nedočkali. První odhad HDP za čtvrtý kvartál ukázal na pokles ekonomiky o 0,2 % q/q, respektive 1,7 % y/y. V celém loňském roce si české hospodářství pohoršilo o 1,1 %. Ani vstup do letošního roku by neměl být příliš pozitivní, když by ekonomika měla nadále setrvat v recesi. V ekonomice nejsou patrné poptávkové inflační tlaky, což potvrdily údaje o lednovém vývoji spotřebitelských cen. Inflace dosáhla úrovně 1,3 % m/m, respektive 1,9 % y/y, a v meziročním srovnání tak zpomalila oproti prosincové úrovni na 2,2 %. Z pohledu ČNB byla míra inflace nižší o 0,1 pb, což opět vyznívá ve srovnání s její prognózou protiinflačně.
Celkově se domníváme, že ekonomice by mohl pomoci další stimul alespoň v podobě slabší koruny. Současné úrovně kurzu se nám zdají stále příliš silné, pokud má koruna fungovat jako další měnověpolitický nástroj, a to zvláště, pokud v ekonomice zesílí deflační tlaky. Návrat české měny k úrovním před minulým zasedáním ČNB se nezdá být rozhodně nereálný, a nebyli bychom ani překvapeni posunem kurzu CZK/EUR až k hranici 26,00. Ze zveřejněného zápisu z posledního jednání ČNB vyplynulo, že potřeba dalšího uvolnění měnových podmínek se jeví jako slabší při trvající slabosti koruny (v té době nad 25,60). Právě důraz na tento dovětek "při trvající slabosti koruny" chyběl v komentáři guvernéra M. Singera na následné tiskové konferenci. To implikuje, že pokud by koruna setrvala delší dobu na silnějších úrovních, než s čím počítá prognóza ČNB, bylo by dalšího uvolnění, tedy slabší koruny, zapotřebí.
V příštím týdnu bude zveřejněn index průmyslových výrobců, který by se měl za leden zvýšit o 0,7 % m/m, respektive 0,9 % y/y. Hlavním důvodem by měl být růst cen elektřiny, plynu, tepla a vody. Pokud by data stejně jako v minulém měsíci překvapila slabší růstovou dynamikou, byla by jen vodou na mlýn slábnoucí české koruně. Z domova ale žádný faktor (vyjma velmi překvapivého výsledku PPI), který by mohl razantnějším způsobem zahýbat s tuzemskou měnou, neočekáváme. Koruna by tak měla reagovat především na dění na globálních a regionálních trzích.
Autor: Miroslav Frayer
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 13.11.2024
Natural 95 35.71 Kč | Nafta 34.28 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna