(Kurzy.cz)
Evropským operátorům se nedaří zvyšovat příjmy díky 4G sítím, narozdíl od USA
Britský operátor EE, venture projekt Deutsche T. a France T., minulý měsíc snížil tarify svázané s nejrychlejší 4G sítí. Podobný krok učinila také Vivendi ve Francii s poklesem ceny takových tarifů až o 25%. Snížení těchto tarifů oznámil také německý Vodafone. Podle některých komentářů snížení cen tarifů spjatých s 4G sítěmi naznačuje plány respektive víra operátorů ve zvýšení příjmů v tomto směru selhává. Evropští spotřebitelé nejsou schopni či ochotni si za rychlejší přenos dat připlatit. Na rozdíl od USA, kde toto poměrně dobře funguje. Podle komentářů je to proto, že evropský trh se potýká s vysokou mírou regulace a vysokou mírou konkurenčního prostředí, které samo o sobě růstu cen tarifů brání.
V USA se příjmy operátorů na klienta za posledních 5 let zvýšily ze 41 na 50 USD měsíčně. Za stejnou dobu příjmy v Evropě ze 41 USD poklesly na 32 USD. Evropským firmám se nedaří promítnout růst přenesených dat do odpovídajícího růstu příjmů.
Americký Verizon dokázal ve 4Q z klientů využívajících chytrá mobilní zařízení a připojení přes 4G sítě vyždímat v průměru 147 USD měsíčně.
Podle průzkumu agentury Bloomberg evropský telekomunikační sektor letos zvedne kapitálové investice o cca 6,8%, celkové tržby ale ve stejném období poklesnou o 2,8%.
Akcie evropských operátorů v loňském roce výrazně zaostávaly za obecným vývojem hlavních indexů. Panevropský index Stoxx 600 na konci ledna za posledních 12 měsíců rostl o 11%. Akcie France T. ve stejném období propadly o 28%, akcie Telefónicy poklesly o 22%. Akcie Vodafonu rostly o 1,7% a Deutsche T. o 3,9%.
Američtí operátoři Verizon a AT&T v uvedeném horizontu rostli o 18 respektive 20%.
Evropští operátoři v loňském roce omezili a nebo dokonce zcela zrušili výplatu dividend a snížili výhledy pro rok 2013 v tomto ohledu.
Evropští operátoři se musí mimo jiné také vypořádat s negativním vlivem vysokých cen za pořizování potřebných licencí pro 4Q sítě. V roce 2011 Španělsko a Francie prodaly potřebné licence za 1,65 respektive 3,5 mld.EUR. V prosinci loňského roku 4 holandští operátoři zaplatili státu již 3,8 mld.EUR, což překonalo odhady trhu a poslalo akcie dotčených operátorů výrazně do červených čísel.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?