Stručná situace Wall Street: zdrženlivý opening 4.1.13
Finální obchodní seance prvního týdne roku 2013 bude zřejmě ve znamení zásadních makrodat a do scénáře tradingu mohou také promluvit mírně smíšeným způsobem na sentiment včerejší signály z reportu FOMC Minutes.
Ten jak známo přinesl nové impulsy z názorů členů FOMC US centrální banky na realizaci stimulů pro ekonomiku pod zkratkou QE3 v tom smyslu, že FED zřejmě hodlá zásadně zpomalit aktivitu odkupů vládních bondů či MBS nebo tento způsob podpory ekonomiky úplně zastavit ještě před koncem tohoto roku. Jedná se tedy o nový prvek pro sentiment investorské obce a každý krok, který znamená menší aktivitu centrální banky v zajišťování stimulace ekonomického zotavování, může být negativní pro trhy.
Na druhé straně tento evidentní signál může přinést i něco možná pozitivního a to vědomí, že FED při ukončení QE3 takto vyjadřuje důvěru v US ekonomiku a celý finanční systém, že je schopen utáhnout možná zrychlující ekonomickou „káru“ již sám o sobě, bez institucionální vlivné opory. Tak uvidíme postupně, který pohled na tuto skutečnost převládne…
V rámci makrodat byly podle ekonomického kalendáře reportovány zásadní položky tvorby nových pracovních míst v nezemědělském sektoru (Nonfarm Payrolls) za prosinec s číslem 155 tis. vs. očekávání 150 tis., privátních míst bylo přidáno 168 tis. vs. předpoklad 145 tis. a celková nezaměstnanost vykázala úroveň 7,8% oproti odhadům 7,7%. Po otevření trhů ještě přibudou indikátory továrních objednávek za listopad a ISM ve službách s očekáváním 53,5 bodů.
V eurozóně byl za prosinec 12 zaznamenán zlepšený výsledek indikátoru Markit composite PMI Index, když privátní sektor přišel s číslem 47,2 bodů (9 měsíční maximum) oproti 46,5 bodům v listopadu 2012. Nicméně očekávání bylo na úrovni 47,3 bodů. Pokračuje tak kontrakce sektoru. Německý index PMI se převrátil do pozitivního teritoria na 50,3 bodů, zatímco Francie, Itálie a Španělsko zůstávají v kontrakčním pásmu. Stejně tak britský údaj PMI ve službách spadl do kontrakce na 48,9 bodů z předchozích 50,2 v listopadu. V případě inflace byl v eurozóně vykázán údaj 2,2% v prosinci, což je stejné jako v listopadu, ale nad očekáváním 2,1% a rovněž nad cílem ECB 2,0%.
V Číně se odhady růstu automobilového průmyslu pohybují v číslech mezi 5-10% pro rok 2013 v návaznosti na zpomalující ekonomiku a vyšší náklady na paliva, to mírně podvazuje poptávku. Také pobídky místních vlád snižují ambice plánů firem General Motors (GM) a Ford (F).
Hlavní US akciové indexy tudíž zahajují páteční trading následovně: DJIA -0,02%, Nasdaq Composite -0,09% a SP 500 +0,05%.
Na komoditních trzích se ropa na NYMEX nachází na kursu 92,34 USD za barel a zlato je na ceně 1640,60 USD za trojskou unci (cca -34 USD). Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,3042.
Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na výnos 1,923%.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory