Stručná situace Wall Street: opening 7.12.12 a silný trh práce
Páteční obchodní seance uzavře další obchodní týden, který byl ovlivněn nedostatečným citem pro kompromis v otázce řešení „fiscal cliff“, který by mohl postupně přerůst i na vlivy na ekonomiku a dopad na ukazatel jejího tempa růstu, tedy HDP. Dnes je tento problém znovu posuzován zainteresovanými subjekty ve Washingtonu.
Nicméně finální session týdne je zásadně ovlivněna makrodaty z trhu práce a čekala na ně celá investorská obec. Nutno podotknout se s trpělivostí přece jenom snoubil dobrý výsledek, když počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru vykázal za listopad nadočekáváný růst o 146 tis. oproti předpokladu 90 tis. míst. Také musela potěšit snížená celková nezaměstnanost s cifrou 7,7% (nejníže od prosince 2008) vs. očekávání 8,0% a pracovní místa v soukromém businessu vykázala růst o 147 tis. vs. odhad 120 tis. Takže všechny indikátory v premarketu zaznamenaly lepší resultáty…
Po otevření trhů nás ještě čeká indikátor Un. Michigan Sentiment za prosinec s číslem 82,4 bodů a stav spotřebitelských úvěrů US klientů.
Celkově tak lze zatím konstatovat, že konsekvence dopadů hurikánu Sandy nebyly tak dramatické na trh práce jak se anticipovalo. Otázkou tak pro trhy zůstává zda případný úspěch jednání o nespadnutí z útesu US rozpočtu je již v kursech akcií příslušně zapracován či jen parciálně…
Z tohoto pohledu je třeba se zmínit o konání jednání FOMC FED dne 12.12. t.r. v příštím týdnu, které zřejmě vezme v potaz tato data a bude z nich vyvozovat další závěry. Přičemž k řešení má US centrální banka především nahrazení na konci roku končící „Operation Twist“ nějakým jiným nástrojem měnové politiky a zřejmě se zmíní i fenoménu fiskálního útesu ze svého pohledu, totiž jak vidí jeho případné řešení či dopad na fiskální záležitosti.
Německo reportovalo stav průmyslové produkce za říjen t.r., které poněkud překvapivě klesla o -2,6% oproti očekávání víceméně stagnace výkonu. V meziročním vyjádření byl vykázán pokles o -3,7% vs. předpoklad snížení o -1,5%.
Hlavní US akciové indexy se tak dostávají do burzovních operací s těmito úvodními procentními změnami: DJIA +0,52%, Nasdaq Composite +0,46% a SP 500 +0,45%.
Na komoditních trzích se ropa na NYMEX nachází na kursu 86,18 USD za barel a zlato je na ceně 1705,60 USD za trojskou unci. Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,2909.
Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na výnos 1,633%.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?