Stručná situace Wall Street: smíšeně opatrnický opening 5.12.12
Středeční obchodní seance by se dle všech indicíí mohla přiřadit k poněkud živějším burzovním dnům, neboť se dá říci, že na trzích se vyskytují a ještě budou vydány další informace i poměrně výrazného kursotvorného charakteru.
Můžeme začít velmi solidním výsledkem asijského tradingu, který přinesl např. u čínského indexu Shanghai Composite nárůst o takřka 3%. Důvodem jsou jasné signály toho, že nové vedení v Číně má zájem na podpoře růstu země a lze anticipovat, že v dalších kvartálech budou postupně připravována stimulační ekonomická opatření (souvislost s centrální bankou a fiskální politikou) právě zaměřená minimálně na udržení tempa růstu čínského hospodářství. To od dob finanční krize zajišťuje zhruba 50% globálního růstu.
Po dvou úvodních nevýrazných dnech bez makrodat již středa tímto nedostatkem určitě netrpí a podle ekonomického kalendáře byly hlášeny reporty o indexu hypoték dle MBA s číslem +4,5% vs. předchozí údaj -0,9%. Poté byl vykázán v listopadu růst nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP Employment Change) o 118 tis. vs. očekávání 125 tis. Produktivita za 3.Q. přišla s cifrou 2,9% vs. předpoklad 2,7% a náklady na jednotku práce ve 3.Q. zaznamenaly pokles o -1,9% vs. očekávání -0,8%. Po otevření trhů to dále budou tovární objednávky za říjen s možným číslem -0,1%, indikátor ISM ve službách za listopad s cifrou 53,7 bodů a nakonec také zásoby ropy. Uvedený výčet tak předznamenává zítřejší úvodní požadavky v nezaměstnanosti a zejména páteční stěžejní data o nových pracovních místech v nezemědělském sektoru Nonfarm Payrolls a celkovou US nezaměstnanost za listopad.
V eurozóně došlo v rámci reportu indexu PMI za listopad k mírnému obratu či vymanění indexu ze 40 měsíčních minim a za listopad se zlepšil na 46,5 bodů, což sice nadále značí kontrakci, ale byl výše než očekávání 45,8 bodů. Maloobchodní prodeje za říjen v eurozóně vykázaly M/M pokles o -1,2%, což je největší sestup od dubna t.r. a také pod očekáváním -0,3%.
K problému fiskálního útesu lze poznamenat, že doposud mu zřejmě nebyla věnována náležitá pozornost politických reprezentantů a bude to znamenat velké úsilí o prosazení kompromisu v této rozpočtové „při“. Na trhu se začínají vyskytovat obavy z toho, že fenomén „fiscal cliff“ v dalších týdnech může přivodit zhoršení makročísel a zvýšit již tak nemalou nejistotu a s tím související volatilitu trhů.
Transparency International (TI) vydala index korupce za rok 2012, kde byly USA zařazeny na 19. místo ze 176 hodnocených zemí a dosáhla skóre 74 ze 100. Nejlépe byly hodnoceny Dánsko, Finsko a Nový Zéland, naopak korupce je podle TI nejhorší v Somálsku, Severní Koreji a Afghánistánu.
Hlavní US akciové indexy startují do prostředního období týdne (středy) s těmito stavy: DJIA +0,29%, Nasdaq Composite -0,19% a SP 500 +0,09%.
Na komoditních trzích se ropa na NYMEX nachází na kursu 88,30 USD za barel a zlato je na ceně 1695,50 USD za trojskou unci. Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,3073.
Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na výnos 1,595%.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?