Mobius: Fiskální útes z pohledu rozvíjejících se trhů
Americké prezidentské volby jsou již za námi, znovuzvolený Barack Obama se ujal dalšího čtyřletého období v čele USA, a my jsme tak konečně schopni, tak jako po všech důležitých volbách či změnách režimu, odhadovat dopad tohoto politického vývoje na naše investice. Z pohledu našeho týmu musí brát investoři v potaz dva hlavní faktory: budoucí kondici americké ekonomiky a postoj prezidenta Baracka Obamy v rámci jeho zahraniční politiky vůči klíčovým zemím, zejména Číně.
Spadnou USA z fiskálního útesu?
Největším současným problémem americké ekonomiky je blížící se „fiskální útes“, kombinace skokových nárůstů daní a škrtů vládních výdajů, jež je výsledkem kompromisu amerických politiků ve snaze omezit vládního dluhu, který již „nabobtnal“ na 1 bilion USA. Pokud se republikány kontrolovaná sněmovna reprezentantů nedohodne s demokraty ovládaným senátem, bude „fiskální útes“, nebo také Akt rozpočtové kontroly z roku 2011, uveden v život v lednu příštího roku.
Čtěte na PenizeNAVIC.cz http://www.penizenavic.cz/clanky/hledame-nejvykonnejsi-korunovy-podilovy-fond-investujici-do-korporatnich-dluhopisu
Někteří ekonomové odhadují, že škrty na výdajové straně a zvýšení daní obsažené v Aktu uvrhnou USA do recese, způsobí výrazný nárůst nezaměstnanosti a omezení spotřebitelských výdajů. Úřad pro rozpočet amerického kongresu odhaduje, že by v důsledku toho mohlo americké HDP v příštím fiskálním roce poklesnout až o 4 %. Podle mého by mohlo spuštění Aktu vést k ekonomické katastrofě. Recese největší světové ekonomiky by totiž měla nepochybně negativní dopad na světovou ekonomiku, zejména asijský vývozní průmysl. Pokud USA spadnou z fiskálního útesu, mohly by s sebou stáhnout dolů i ostatní země.
Můžeme doufat v nejlepší, měli bychom se však připravit na nejhorší
Dobrá zpráva pro investory na rozvíjejících se trzích? Závislost na exportu do USA v Asii v uplynulém desetiletí všeobecně klesala. V absolutním vyjádření sice objem vývozů rostl. Rozvíjející se trhy však diverzifikovaly svou exportní základnu o země mimo USA a Evropu (která nyní zažívá svou vlastní dluhovou krizi).
Dnes je to Čína, která je největším vývozním trhem pro společnosti ze zemí, jako jsou Japonsko, Korea, Vietnam, Thajsko, Malajsie, Singapur a Indonésie. I přesto bychom však neměli zapomínat na to, že USA jsou největší světovou ekonomikou s HDP okolo 16 bilionů USD, následované Čínou s 8 biliony USD a Japonskem s 6 biliony USD. Čínská ekonomika je dnes již tak velká, že vývozy do USA činí pouze 5 % jejího HDP, obchod s USA je však stále důležitý, Čína je pro USA druhým největším obchodním partnerem. Spousta lidí v tomto nahlíží na Čínu jako na vývozce. Země středu však také z USA spoustu věcí dováží, v loňském roce dosáhl objem importu z USA 100 miliard USD. Sečteno a podrženo, z investičního úhlu pohledu mohou v případě asijských společností vyvážejících na americké a evropské trhy existovat negativní dopady, ty silnější z nich je však podle nás přežijí.
Monetární politika
Na straně monetární politiky předpokládám pokračování FEDu v programu uvolněné měnové politiky (kvantitativní uvolňování) za účelem zabránění prudkému poklesu americké ekonomiky a zlepšení situace na trhu práce. Tento postoj je důležitý i pro zbytek světa, zejména pro finanční trhy, neboť zvýšený objem likvidity pravděpodobně povede k vyšším cenám na finančních trzích a také k vyšší inflaci. Řada firem by však měla být schopna navyšovat cenu svých výrobků v závislosti na inflaci. Americká monetární expanze také nutí ostatní země postupovat podobným způsobem a zabránit tak oslabování dolaru, které by zruinovalo jejich vývozy, vůči jejich vlastním měnám. V budoucnosti tedy budeme pravděpodobně pozorovat podobnou monetární expanzi i v Evropě, Japonsku, Číně a dalších zemích. Dopady uvolněné monetární politiky pak budeme moci okusit již v příštím roce.
Zahraniční politika
Ve věci zahraniční politiky zastával Barack Obama strategii „vedení zpoza“ s důrazem na větší spolupráci se spojenci a otevřeným přístupem k jednání a vnímání nepřátel.
Čtěte na PenizeNAVIC.cz http://www.penizenavic.cz/clanky/hledame-nejvykonnejsi-korunovy-podilovy-fond-investujici-do-korporatnich-dluhopisu
Prezident řekl, že síla samotná nemůže USA ochránit, a že je tedy nezbytné spolehnout se na spojence. Jeho vlastními slovy „… síla roste ze svého opatrného užívání“ a je nezbytné používat „lidskost“ a „zdrženlivost“. Zdá se, že prezident hledá změnu v pozici Ameriky v globální ekonomice, kdy jsou velmi důležitá spojenectví a efektivní vyjednávání namísto výhrůžek a uplatňování vojenské síly.
Celkově si myslím, že tento přístup bude mít pravděpodobně pozitivní dopad na investice v Asii, to jak se zdá jen velmi málo pravděpodobná jakákoliv konfrontace s Čínou, dokonce i ve věci napětí mezi Japonskem a Čínou týkající se nárokování území ležících mezi těmito zeměmi. Japonsko je přitom pro USA již dlouhou dobu významným vojenským spojencem.
Zůstává sice spousta nezodpovězených otázek, ve věci rizik spojených s fiskálním útesem jsem však realistou, zejména s ohledem na schopnost USA řešit své dluhové problémy ve velmi krátkém čase. Jsem také optimista, co se týče vývoje akciových investic v rozvíjejících se zemích a Asii v příštím roce, ať již USA spadnou z fiskálního útesu nebo ne.
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved.
Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2012/11/22/fiscal-cliff-an-emerging-markets-view/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Mobius: Fiskální útes z pohledu rozvíjejících se trhů
- Mobius: Akcie na rozvíjejících se trzích vypadají velmi lákavě
- Mobius: Vlna nových IPO může srazit rozvíjející se trhy 20% do mínusu
- Mobius: Akcie na rozvíjejících se trzích vypadají velmi lákavě
- Stručné shrnutí US trhů dne 16.11.12 – USA řeší fiskální útes
- Zprávám na trzích opět dominuje fiskální útes v USA / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 7. 10. 2013
- Fiskální útes již BUŠÍ na dveře, žádné známky možné dohody se ale nerýsují, trhu je to FUK ?
- Rozbřesk: Aktivita v průmyslu jako pohled z útesu a Saúdové drtí trh s ropou
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA