Euro během minulého týdne posilovalo
V pátek byl zveřejněn klíčový report z amerického trhu práce a také německé tovární objednávky. Německé objednávky v srpnu poklesly o 1,3 % meziměsíčně a více než vymazaly růst z předchozího měsíce ( 0,3 %). Tento pokles byl větší, než se čekalo, nicméně se určitě nejedná o nějaký kolaps v objednávkách. Zajímavé je, že exportní objednávky jsou za dva poslední měsíce nezměněny, slabost tak pramení z domácího prostředí, což je trochu zvláštní - německé ekonomice se jako jedné z mála daří v eurozóně relativně dobře. Vzhledem k vývoji exportních objednávek by v následujících měsících nemusel výrazně propadnout ani export. Uvidíme, co naznačí dnešní čísla, když budou zveřejněna německá srpnová data o zahraničním obchodě (očekává se pokles exportů o 0,6 % m/m) a průmyslu (čeká se také pokles o 0,6 % m/m). Naši kolegové z SG jsou u průmyslu pesimističtější, když čekají pokles o 1,3 %. Americký report z trhu práce za září ukázal na 114 tis. nových pracovních míst (mimo zemědělský sektor), což bylo zhruba v souladu s očekáváními. V soukromém sektoru se pak vytvořilo 104 tis. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti poklesla z 8,1 % na 7,8 %. Ačkoliv tento report přinesl spoustu pozitivních překvapení (zejména výrazný pokles míry nezaměstnanosti), naši kolegové z SG i přesto věří, že další kvantitativní uvolňování ze strany americké centrální banky přijde (jako pravděpodobný měsíc uvádějí prosinec). Důvodem je i to, že zářijovou míru nezaměstnanosti ovlivnily redukce rozšířených státních sociálních dávek.
Stejně jako v Německu se tento týden dočkáme údajů o zahraničním obchodě a průmyslu i z dalších zemí (ČR, US, UK). Zajímavá budou i data o čínském průmyslu za září. Nejen akciové trhy také budou velice pozorně sledovat začátek výsledkové sezony v USA, analytici očekávají pokles zisků poprvé po 11 čtvrtletích. V USA pak budou zveřejněna i data o inflaci.
Kromě ekonomických dat stojí za zmínku i zasedání MMF/G7/G20, kde se určitě bude probírat situace v eurozóně. V USA se také blíží fiskální konsolidace, navíc další kolo kvantitativního uvolňování lze určitě považovat i za manipulaci s měnou. Nicméně zasedání by výrazné výsledky přinést nemělo, to ovšem neznamená, že se nedočkáme některých zajímavých komentářů. Trhy pak bude zajímat i další vývoj v Řecku, Španělsku (to o pomoc tento týden patrně nezažádá), Kypru a Portugalsku.
Autor: Jiří Škop
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?