Objevují se nejrůznější názory na to, čím je způsobeno, že akciové trhy rostou navzdory nejrůznějším špatným zprávám, které se v uplynulých měsících objevily. Objemy obchodů jsou od počátku roku podprůměrné, což je ještě patrnější v posledních týdnech, kdy je divergence mezi cenou (rostoucí) a objemem (klesající) znatelnější. Co se děje? Přestávají platit zákony logiky, kdy by nízká poptávka po akciích měla vést k nižším cenám? /ZDROJ: FINECHARTS.CZ/
Skutečně se zdá, že se částečně mění zavedené zákonitosti. V klasických knihách technické analýzy, například od Johna Murphyho, se dočtete, že klesající objem obchodů provázející růst cen je nezdravým jevem a že musí skončit propadem cen. Co tedy drží ceny tak vysoko? Prakticky všechny americké indexy jsou u svých čtyřletých maxim.
Myslím si, že se v tom mimo jiné odráží neúspěch záměru Evropské centrální banky rozhýbat evropské ekonomiky. Peníze, které ECB rozpůjčovala evropským bankám nebo za které nakoupila problémové dluhopisy, končí namísto v evropské ekonomice na americkém akciovém a dluhopisovém trhu.
Zde jsou další faktory, které považuji za podstatné.
Cenový vývoj státního dluhopisu USA
Koncem července byly ceny amerických dluhopisů na maximu. Výnosy dluhopisů začaly růst. Zřejmě se centrálním bankám podařilo vyvolat inflační očekávání u investorů. Pokles ceny dluhopisů ovšem znamená vynucenou nutnost likvidace LONG pozic a přesun kapitálu jinam, zřejmě právě do akcií a komodit. V grafu je zobrazena i cena akciového futures kontraktu ES (S&P 500). Je vidět, že vždy, když ceny dluhopisů v minulosti začaly více klesat, znamenalo to povzbuzení pro akcie a jejich cenový růst. Současný výprodej u dluhopisů ukazuje, že pokles cen dluhopisů bude zřejmě vážnější. To by mělo nadále zvýhodňovat akcie.
Cenový vývoj u japonského jenu (futures kontrakt)
Vztah mezi cenou japonského jenu a akciovými indexy je inverzní. Když roste cena jenu, většinou klesají ceny akcií. Je to dáno tím, že při klesající ceně jenu si banky mohou půjčovat levné peníze v Japonsku, aniž by podstupovaly riziko kurzových ztrát. Tyto půjčené peníze pak mohou investovat do rizikovějších aktiv – akcií, dluhopisů nebo komodit.
Rostoucí cena jenu je proto pro trhy zhoubná. Japonská centrální banka dělá většinou vše pro to, aby kurz jenu vzhledem k ostatním měnám srazila dolů. Myslím, že se jí to nyní daří. Jen klesá dolů, což je příznivé pro akciové trhy. Tento vývoj může pokračovat. Modře je v grafu zachycena opět cena S&P 500.