Najděte si každý svoji férovou hodnotu indexu S&P 500
S tím, jak se akciové indexy přiblížily letošním (Evropa) či dokonce pokrizovým (USA) maximům, investoři stále častěji diskutují ocenění trhů a rozdělují se na dva protichůdné tábory - jedni předpovídají další růst směrem ke konci roku, druzí již trhy vidí jako příliš drahé. Z oficiálních odhadů "cílových" hodnot trhů pro konec letošního roku ze strany analytiků/stratégů velkých investičních bank bychom mohli usuzovat, že nás čeká víceméně stagnace. Poslední průzkum mezi stratégy bank dle agentury Bloomberg (zveřejněno 14.8.) ukazuje na průměrnou cílovou hodnotu indexu S&P 500 na úrovni 1425 bodů, čili jen něco přes procento nad aktuální hodnotou. Samozřejmě to neznamená, že by trhy měly do konce roku již jen stagnovat. Zaprvé, v průběhu příštích čtyř měsíců může dojít (a se solidní pravděpodobností i dojde) k větším výkyvům oběma směry. Zadruhé, jak říká správný skeptik, odhady jsou od toho, aby nevyšly.
Pojďme si přesto přiblížit, na jakém základě jsou výše uvedené odhady investičních stratégů postaveny. V zásadě můžeme analýzu ocenění indexů zjednodušit na dvě základní veličiny: očekávané zisky firem a férovou úroveň multiplikátoru P/E. Platí samozřejmě, že čím jsou obě veličiny vyšší, tím vyšší je „férová“ hodnota indexu. Podívejme se nejprve na očekávané zisky (vše na americkém indexu S&P 500): zde máme na výběr řídit se buď „bottom-up“ analýzou (tzn. dát do kupy očekávané zisky všech firem z indexu dle očekávání analytiků) nebo „top-down“ (makro) analýzou dle stratégů. Stratégové jsou obvykle pesimističtější než analytikové, což platí i nyní. Pro rok 2013 očekávají ti první zisk firem z S&P 500 na úrovni 107 USD, ti druzí 115 USD.
Druhou proměnnou je férová valuace, v tomto případě dle P/E 2013e. Dlouhodobý historický průměr u indexu S&P 500 je 14,5x zisk následujícího roku. Takto bychom se dostali na férovou hodnotu indexu S&P 500 na konci letošního roku ve výši 1552 až 1668 bodů. Samozřejmě, toto není reálné v současném světě plném nadprůměrných rizik, jakými jsou evropská dluhová krize, rozpočtové problémy USA, nejistý vývoj čínské ekonomiky atd. Akciové trhy se v poslední době obchodovaly s diskontem vůči historickému ocenění ve výši 10-20% (dle aktuálního dění na trhu). Můj názor je ten, že minimálně 10% (a maximálně 15%) diskont ocenění lze nyní považovat za férový. V takovém případě se dostáváme na „férovou“ valuaci S&P 500 mezi 1396 až 1501 body (10% diskont) resp. 1319 až 1417 bodů (15% diskont). Pokud bych měl snížit výše uvedený rozptyl dle mého názoru, potom volím 10-12% diskont a průměr mezi očekáváním stratégů a analytiků (tedy 111 USD). Dostávám tak férovou hodnotu 1416-1449 bodů, tj. mírně nad aktuální hodnotou indexu S&P
Samozřejmě, co člověk, to názor. To platí na finančních trzích, stejně jako jinde v životě. Proto níže přikládám citlivostní tabulku, v níž si může každý najít tu podle něj „správnou“ kombinaci očekávaných zisků firem a férové úrovně P/E indexu S&P 500.
![Marek Hatlapatka](https://i.fin.cz/news/autoimg/352/176322.gif)
Marek Hatlapatka (1978)
Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- S&P 500 (GSPC) - aktuální graf akcie S&P 500 (GSPC) v bodech
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Index PX, Burza Praha - historie, vývoj
- Akcie ve světě - grafy indexů
- DPH - Daň z přidané hodnoty
- Najděte si každý svoji férovou hodnotu indexu S&P 500
- TA indexu S&P 500 - prostřednictvím SPY ( SPY = ETF na S&P 500 index ).
- 10 nejlepších akcií z každého sektoru indexu S&P 500 pro rok 2012
- Skupina OPEC+ navýší svou produkci od ledna o 500 000 bd a každý měsíc bude limit dále upravovat
- Euro slaví 20 let své existence hluboko pod férovou hodnotou
- Damodaran: Férová hodnota indexu a optimismus trhu
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets