Snahy bank manipulovat s úrokovými sazbami mají být trestné, píší Financial Times (9.7.2012)
LONDÝN (MEDIAFAX) - Kvůli kauze, kdy se několik velkých bank snažilo manipulovat s úrokovými sazbami, se v Evropské unii mají v této oblasti zavést přísnější regulační opatření. Informovalo o tom pondělní vydání listu Financial Times.
Snahy o ovlivňování úrokových sazeb by se podle návrhu eurokomisaře pro vnitřní trh Michela Barniera měly stát trestným činem.
Podle něj by se měly přezkoumat i pravidla pro stanovení londýnské mezibankovní úvěrové sazby Libor a jakékoli manipulace s touto sazbou by se pak měly hodnotit jako podvod. Umělé ovlivňování mezibankovní sazby Libor totiž může mít pro celý finanční systém dalekosáhlé následky.
"Nikdy jsem nevěřil v seberegulaci pro veřejné blaho," uvedl Barnier pro list Financial Times.
Skandál odstartovala britská banka Barclays. Regulační úřady v Británii a USA zjistily, že Barclays manipulovala léta s touto sazbou nejdříve proto, aby zvýšila svůj zisk, a poté kvůli tomu, aby zamaskovala, jak vážně ji zasáhla finanční krize.
Kvůli skandálu se už vzdali svých funkcí generální ředitel banky Barclays Bob Diamond i předseda správní rady Marcus Agius. Britští politici žádají, aby byli viníci potrestáni. Skandál totiž vrhá stín i na předchozí labouristické vlády. Případem se už začal zabývat britský úřad pro vyšetřování podvodů a korupce (SFO). Britská banka Barclays byla 27. června potrestána celkovou pokutou ve výši 451 milionu dolarů za poskytování falešných údajů o úrokové sazbě Libor.
Před vyšetřovacím výborem britského parlamentu by měl k věci být předvolán také viceguvernér britské centrální banky Bank of England (BoE) Paul Tucker. Údajně o pokusu zmanipulovat sazbu Libor věděl, a dokonce měl být i její inspirátorem. Tucker podezření odmítá.
"Věřím, že potřebujeme ujištění větší transparentnosti tohoto procesu," podotkl dále eurokomisař.
Britské a americké orgány už dříve obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně třetí největší britské banky Barclays ze snahy manipulovat se sazbami Libor, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů.
Globální vyšetřování manipulace s úrokovou sazbou Libor se rozšířilo i do Německa, kde tamní německý úřad pro dohled nad bankovním trhem BaFin začal vyšetřovat finanční ústav Deutsche Bank.
Německá Deutsche Bank k případu uvedla jen tolik, že spolupracuje s americkými i evropskými úřady při vyšetřování manipulaci s Libor.
Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters by první výsledky šetření Deutsche Bank měly být známy v polovině července. "Využijeme celé naše spektrum regulačních nástrojů, pokud to bude nutné," uvedl mluvčí německého úřadu pro dohled nad bankovním trhem BaFin.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?