Ekonomický týden ve světě bude ve znamení makrodat a vývoje dluhové krize eurozóny
PRAHA (MEDIAFAX) - Nový ekonomický týden ve světě bude ve znamení evropských i zámořských makrodat, navíc se očekává i další vývoj dluhové krize eurozóny. Japonská centrální banka navíc bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.
Britský národní statistický úřad (ONS) v úterý zveřejní údaje o dubnové průmyslové výrobě. Ta v březnu meziměsíčně stoupla o 0,9 procenta poté, co v únoru překvapivě o 1,1 procenta klesla. Produkce britského průmyslu bez zahrnutí sektoru energetiky a těžebního odvětví v březnu vzrostla více, než se očekávalo. Trhy počítaly s posílením o 0,5 procenta.
Britští statistici v úterý oznámí rovněž údaje o dubnovém vývoji tamního zahraničního obchodu. Ten v březnu skončil ve schodku 8,56 miliardy liber a mírně se snížil z únorových 8,59 miliardy liber. "Zahraniční obchod skončí v deficitu 8,3 miliardy liber, což vůči březnovému deficitu 8,5 miliardy liber představuje z většího nadhledu stagnaci. Proti sobě působí dva faktory. Slabá poptávka nevyžaduje velké importy, a silná libra zase nepodporuje export. Tedy suma sumárum je deficit stále stejný," řekl pro agenturu Mediafax analytik finančních trhů společnosti Next Finance Martin Prokop.
Evropský statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní údaje o dubnovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně i celé Evropské unii. V březnu meziměsíčně klesla v eurozóně o 0,3 procenta, v rámci celé Evropské unii se snížila o 0,4 procenta. Meziročně v březnu průmyslová produkce v eurozóně klesla o 2,2 procenta a v celé EU o 1,9 procenta.
Americké ministerstvo obchodu ve středu oznámí údaje o květnovém vývoji maloobchodu. V dubnu tamní maloobchodní tržby vzrostly o 0,1 procenta, tedy nejpomaleji od loňského prosince. Maloobchodní obrat v dubnu skončil podle očekávání analytiků, které agentura Reuters oslovila. Březnový růst americké ministerstvo obchodu ale revidovalo na 0,7 procenta z původně ohlášených 0,8 procenta.
Slovenský statistický úřad ve středu zveřejní údaje o vývoji spotřebitelských cen v květnu. V dubnu růst inflace na Slovensku zpomalil na 3,6 procenta. Meziměsíčně v dubnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta, tedy stejně jako v předchozím měsíci. V březnu činila meziroční inflace 3,8 procenta. V průměru za první čtyři měsíce inflace na Slovensku podle tamních statistiků dosáhla 3,8 procenta.
Německý spolkový statistický úřad Destatis ve středu oznámí konečné údaje o květnovém vývoji spotřebitelských cen. Ta podle předběžných dat zpomalila meziročně na 1,9 procenta, zatímco v dubnu činila 2,1 procenta. Meziměsíčně podle předběžných údajů spotřebitelské ceny v květnu klesly o 0,2 procenta po dubnovém růstu 0,2 procenta.
Harmonizovaná inflace, počítaná podle pravidel Evropské centrální banky (ECB), v květnu podle předběžných dat statistického úřadu Destatis meziročně zpomalila na 2,1 procenta z dubnových 2,2 procenta. Inflační strop pro udržení cenové stability má ECB stanoven na rovných dvou procentech. Proti dubnu se harmonizované spotřebitelské ceny v květnu klesly o 0,3 procenta po růstu o 0,1 procenta v dubnu.
Eurostat ve čtvrtek oznámí konečné údaje o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně i v celé EU. Podle předběžných údajů meziroční inflace v eurozóně v květnu zpomalila na 2,4 procenta. Eurostat prozatím vydal jen rychlý odhad inflace pro eurozónu, rychlý odhad pro celou Evropskou unii statistici neuvádí.
Americké ministerstvo práce ve čtvrtek zveřejní údaje o květnovém vývoji tamní inflace. Spotřebitelské ceny v USA v dubnu meziměsíčně stagnovaly poté, co v březnu činila 0,3 procenta. Jedním z důvodů meziměsíční stagnace bylo podle amerického ministerstva práce i to, že domácnosti platily méně za benzin a zemní plyn. Meziročně pak inflace zpomalila v dubnu na 2,3 procenta z březnových 2,7 procenta. Mimo potravin a energií, byly inflační tlaky slabé. Jádrová inflace v dubnu činila 0,2 procenta, tedy stejně jako v březnu. "Růst spotřebitelských cen klesne na 2,1 procenta. Inflační tlaky mizí. To je patrné nejen v USA, ale také v Evropě. Naštěstí se komoditní trhy uklidnily. Ropa je v meziročním srovnáním na nižších úrovních. To pomáhá také k nižším cenám energií. Tempo růstu cen klesá," odhadl Prokop.
Japonská centrální banka Bank of Japan (BoJ) bude v pátek rozhodovat o nastavení měnové politiky. Na svém posledním zasedání 23. května ponechala sazby beze změny v pásmu nula až 0,1 procenta. "Japonsko ponechá sazby na úrovni nula až 0,1 procenta. Centrální banka chce podporovat svoji ekonomiku," míní Prokop.
Eurostat dále v pátek zveřejní údaje o dubnovém zahraničním obchodu eurozóny i celé Evropské unie. V březnu skončila obchodní bilance eurozóny v přebytku 8,6 miliardy eur, zatímco v celé Evropské unii ve schodku 6,7 miliardy eur. V eurozóně v březnu meziměsíčně klesl vývoz o 0,9 procenta a dovoz o 1,1 procenta. V EU pak export poklesl proti únoru o 0,2 procenta a import o 0,9 procenta.
Spojené státy americké v pátek zveřejní informace o průmyslové produkci v květnu. Ta během dubna vzrostla o 1,1 procenta, čímž překonala odhady trhů, které očekávaly růst o 0,6 procenta. "Průmyslová výroba vzroste meziměsíčně o 0,3 procenta, což představuje pokles tempa růstu z dubnových 1,1 procenta. Tomu odpovídá i květnový americký index nákupních manažerů z průmyslu, který vykázal výrazný pokles. Nicméně nadále je nad 50bodovou hranicí. Pro americký průmysl hraje to, že nadále má dost domácích objednávek. To by ho mělo udržet ještě v mírném růstu," dodal Prokop.
Tomáš Králíček, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?