Evropské akcie v závěru týdne v seanci jako na houpačce mírně zpevnily
LONDÝN (MEDIAFAX) - Nejdůležitější evropské akciové trhy v závěrečné seanci tohoto týdne nepatrně posílily. Vývoj byl v pátek podle agentury Bloomberg jako na houpačce, kdy akcie nejdříve rostly, odpoledne se přehouply do červených čísel, aby nakonec mírně zpevnily.
Panevropský index FTSEurofirst 300 předních akcií v pátek posílil o 0,24 procenta a dostal se na hodnotu 985,01 bodu.
Britský FTSE 100 uzavřel páteční seanci nepatrným růstem o 0,03 procenta na hodnotu 5351,53 bodu. Německý DAX získal 0,38 procenta a dostal se na hodnotu 6339,94 bodu. Francouzský index CAC 40 přidal 0,32 procenta a uzavřel obchodování na úrovni 3047,94 bodu. Český akciový index PX oslabil o 1,09 procenta a uzavřel seanci na úrovni 869,60 bodu.
Celoevropský index Euro STOXX 50, který zahrnuje největší emise z eurozóny, ve čtvrtečním obchodování zpevnil o 0,25 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 2161,87 bodu.
Vývoj byl v Evropě v závěru týdne jako na houpačce, akcie totiž nejdříve rostly, aby odpoledne opět začaly ztrácet především kvůli nervozitě ohledně možného odchodu Řecka z eurozóny a problémům nejbohatšího španělského regionu - Katalánska. To není podle tamního premiéra Artura Mase schopno refinancovat dluh a potřebuje záchranu od španělské vlády. "Je nám jedno, jak to udělají, ale musíme splatit na konci tohoto měsíce platby. Ekonomika se nemůže ozdravit, pokud nemůžete platit své účty," uvedl v pátek Mas před zahraničními novináři. Mluvčí katalánské vlády ale později Masova slova poněkud zmírnil, když konkretizoval, že Mas mínil každoměsíční běžné platby, ne termíny splacení určitého dluhu.
Dluhová zátěž 17 španělských velmi decentralizovaných regionů a růstu špatných úvěrů v tamních bankách ohrožují finanční stabilitu a posouvají ji dále směrem k nákaze dluhovou krizí. Investoři se obávají, že by finanční problémy země mohly "nabublat" natolik, že Španělsko bude potřebovat jako čtvrtá země eurozóny po Řecku, Irsku a Portugalsku mezinárodní finanční výpomoc. Katalánsko představuje pětinu španělské ekonomiky, region potřebuje v letošním roce splatit dluhy ve výši 13 miliard eur a navíc financovat svůj rozpočtový deficit.
Uklidňující zpráva, která akcie naopak podpořila, přišla z USA. Spotřebitelská důvěra Michiganské univerzity v květnu totiž byla ještě lepší, než se původně očekávalo. Její index totiž stoupl podle revidovaných údajů na 79,3 bodu a dostal se tak nejvýše od října roku 2007. Ve svém prvním odhadu oznámila Univerzita Michigan, že v květnu index stoupl na 77,8 bodu.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?