BoE: Pokud se ekonomika výrazně zhorší, přistoupíme k dalšímu nákupu aktiv (23.5.2012)
SOUTH CERNEY/VELKÁ BRITÁNIE (MEDIAFAX) - Britská centrální banka Bank fo England (BoE) zřejmě bude muset znovu přistoupit k nákupu aktiv, pokud se ekonomické podmínky budou prudce zhoršovat. Ve středu to podle agentury Reuters prohlásil náměstek guvernéra BoE Charlie Bean.
Na začátku tohoto měsíce přitom BoE program kvantitativního uvolňování pozastavila.
Ale zápis z jednání, které se uskutečnilo 9. a 10. května, zveřejněný ve středu dopoledne, ukázal, že některá rozhodnutí britské centrální banky byla velmi těsná. Například jeden z tvůrců politiky BoE David Miles prosazoval uvolnění dalších 25 miliard liber (780 mld. Kč) pro nové nákupy.
V projevu k Národní asociaci penzijních fondů Bean řekl, že další kvantitativní uvolňování nejspíš bude nutné, o ekonomickém výhledu však do hloubky nediskutoval.
"Vzhledem k současné zvýšené nejistotě spojené s problémy v eurozóně se pravděpodobné budoucí datum, kdy bychom aktiva opět začali prodávat, poněkud ustoupilo. A pokud by se podmínky opět podstatně zhoršily, tak bychom museli program nákupů opět spustit," připustil Bean.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý BoE vyzval, aby vnesla větší stimul do stagnující britské ekonomiky, a doporučil, aby centrální banka ještě více snížila úrokové sazby. Ty jsou už nyní na rekordně nízkých 0,5 procenta.
Středeční údaje ukázaly největší pokles maloobchodních tržeb na britských ostrovech za více než dva roky, což posílilo obavy z prohlubující se ekonomické recese a možné potřebě dalších zásahů od vlády nebo centrální banky.
Od posledního zasedání BoE v květnu data ukázala vyšší než očekávaný pokles inflace na tři procenta a to BoE usnadňuje cestu k uvolnění politiky.
Začátkem tohoto měsíce Bean napsal, že postoj BoE je "vysoce stimulační" a měl by pomoci k tomu, aby ekonomika byla opět v rovnováze. Ale žádné další informace, že by těchto stimulů bylo třeba, Bean tehdy neposkytl.
Ve středu Bean hájil program kvantitativního uvolňování britské centrální banky před penzijními fondy, protože mnohé z nich jsou nešťastné ze způsobu, jakým tato politika snížila výnosy z britských státních dluhopisů, čímž penzijním fondům vzrostly náklady.
Bean přitom poznamenal, že kvantitativní uvolňování také zvýšilo cenu akcií, což by mělo neutrální dopad na takový fond, který před vypuknutím finanční krize nebyl v deficitu.
V delším horizontu podle něj výnosy opět porostou, ale bližší termín nepředložil.
"I když existují důvody očekávat, že se výnosy vrátí na svou normální historickou úroveň, je těžké předpovědět, kdy a jak rychle se tak stane," podotkl Bean.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?