Společnost Markit zveřejní předběžná data o aktivitě ve službách a ve výrobě eurozóny v květnu
LONDÝN (MEDIAFAX) - Společnost Markit oznámí ve čtvrtek předběžná data o aktivitě ve službách a ve výrobě v eurozóně za květen. V dubnu se ani jednomu z těchto sektorů v měnovém bloku nedařilo.
Dubnový index nákupních manažerů (PMI) sektoru služeb eurozóny, který je klíčovým ukazatelem budoucí aktivity celé škály firem, se snížil na 46,9 bodu z březnových 49,2 bodu. Dubnový pád PMI je tak nejprudší od října roku 2008, kdy bylo snížení indexu způsobeno krachem americké banky Lehman Brothers. Signalizuje to, že region se v prvním pololetí z recese nedostane.
Právě sektor služeb eurozóny se podílí zhruba dvěma třetinami na ekonomické aktivitě regionu. Hodnota indexu se tak dostala hlouběji pod zlomovou hranici 50 bodů, která odděluje pokles aktivity daného odvětví od růstu.
Sektor služeb eurozóny tak zůstal v dubnu třetí měsíc v útlumu. Výrazný pokles nastal kvůli úsporným opatřením v Itálii a ve Španělsku, k mírnému oživení došlo jen v Irsku a Německu, ve Francii aktivita prudce klesla. Výstup nepřetržitě klesal pátý měsíc, nové zakázky devátý měsíc. Firmy od ledna snižovaly zaměstnanost, situace se značně se lišila podle jednotlivých zemí. Nejhorší situace byla ve Španělsku, v Itálii byl pokles nejstrmější od července roku 2009. Po více než dvou letech se růst zaměstnanosti zastavil v Německu, v Irsku a ve Francii byla situace stabilní.
Německý soukromý sektor v dubnu téměř zastavil růst, když mírná expanze v službách jen těsně kompenzovala oslabení v průmyslu. Data vedou k novým pochybnostem, zda Německo i nadále zůstane motorem hospodářského růstu eurozóny.
Kompozitní ukazatel, který sleduje data nákupních manažerů průmyslu i služeb v eurozóně, se podle konečných dat propadl z březnových 49,1 bodu na 46,7 bodu a zaznamenal nejhlubší kontrakci od pololetí roku 2009. V prvním čtvrtletí letošního roku se průměr PMI pohyboval na 49,6 bodu oproti 47,2 bodu v posledním kvartálu loňského roku.
To výrobní sektor eurozóny se v dubnu propadl hlouběji pod hranici, která odděluje pokles jeho aktivity od růstu. Výrobní index nákupních manažerů v eurozóně klesl na 45,9 bodu z březnových 47,7 bodu v březnu a klesl na nejnižší úroveň od června roku 2009. Hodnota indexu se drží už devátý měsíc pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst aktivity daného sektoru od jejího poklesu. To signalizuje, že krize, která začala v tzv. okrajových státech eurozóny, se už přelévá do jejího jádra.
"V eurozóně PMI v průmyslu bude stagnovat na 45,9 bodech. Jenom díky Německu se drží. Většina ostaních zemí je na tom zle. Nejsou konkurenceschopné, a nikdo o jejich výrobky nemá zájem. To je špatné pro průmysl. Stagnace bude i ve službách - není totiž žádný důvod k radosti. Míra nezaměstnanosti je na tom nadále tak bídně, že ani o služby nebude příliš velký zájem," odhadl pro agenturu Mediafax analytik finančních trhů společnosti Next Finance Martin Prokop.
Firmy v eurozóně v dubnu zrychlily tempo propouštění zaměstnanců a zrušili nejvíce pracovních míst za více než dva roky. Objednávky na nové produkty z eurozóny v dubnu navíc opět klesly, a to už jedenáctý měsíc v řadě, což naznačuje, že situace ve výrobním odvětví se dále zhorší. Svědčí o tom také pokles výroby v největší evropské ekonomice - v Německu. Právě jeho průmysl byl při předchozí krizi motorem ožívání nejen hospodářství této země, ale i celé eurozóny. PMI německého výrobního sektoru se v dubnu snížil druhý měsíc po sobě, a to na 46,2 bodu z březnových 48,4 bodu, šlo tak o nejstrmější pokles za zhruba tři roky.
Ani situace ve Francii, které je druhou největší ekonomikou měnové unie a spolu s Německem tvoří její jádro, není příliš optimistická. PMI jejího výrobního sektoru se sice v dubnu mírně zvýšilo na 46,9 bodu z březnových 46,7 bodu, ale pohybuje se hluboko pod hranicí 50 bodů. Výroba v průmyslu klesla nejvýrazněji v Řecku, kde se index snížil na 40,7 bodu z březnové úrovně 41,3 bodu. Ve Španělsku, které zápasí s rozsáhlými úspornými opatřeními, nezaměstnaností a recesí, aktivita výrobního sektoru klesla už 12. měsíc a v Itálii, kde index aktivity klesl na 43,8 z březnových 47,9 bodu, devátý měsíc po sobě.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Vodafone tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů Vodafone
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Společnost Markit zveřejní předběžná data o aktivitě ve službách a ve výrobě eurozóny v květnu (24.5.2012)
- Společnost Markit zveřejní předběžná data o aktivitě ve službách a ve výrobě eurozóny v květnu
- Společnost Markit oznámí předběžná data o aktivitě ve službách a ve výrobě v Německu za květen (24.5.2012)
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory