M. Mobius: Společnosti z rozvíjejících se trhů - z ústraní na světla reflektorů
Celá řada společností z rozvíjejících se zemí již nečeká v ústranní, to když čím dál tím více z nich postupně vstupuje i na globální trh. Tak to tedy alespoň pozoruji na svých cestách, když vidím fronty na obuv vyrobenou jihoamerickou společnosti v americkém nákupním centru nebo když si v restauraci lidé k večeři dají například i mexické pivo.
Značky společností z rozvíjejících se zemí se tak postupně stávají mainstreamem. V poslední době plnily novinové titulky informace o úspěších čínských společností, vedle těch jsou tu ale i významné společnosti ze zemí jako jsou Brazílie, Indie, Rusko, Mexiko a Jižní Korea. Například když indická společnost koupila britského výrobce luxusních automobilů nebo když čínská společnost koupila americkou IT společnost. Podle společnosti Millward Brown byly v roce 2006 v žebříčku top 100 světových značek jen dvě z rozvíjejících se zemí, konkrétně z Číny. V roce 2011 již bylo v tomto žebříčku hned 19 zemí z uskupení BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) a Mexika. I navzdory relativně krátkému působení na trhu značky z rozvíjejících se zemí tvoří již téměř pětinu top 100 globálních značek.
Vyzkoušejte na PenizeNAVIC.cz
-
porovnávač podílových fondů
-
katalog podílových fondů
Bude-li se situace i nadále vyvíjet stejným tempem, tzn. růstem akvizic současných značek společnostmi z rozvíjejících se zemí, mohly by tyto společnosti nejen získat přístup na globální spotřebitelský trh, ale také na něm zároveň získat velmi početnou klientelu.
Proč věřím v to, že bude tato dynamika růstu pokračovat?
Mám k tomu hned několik důvodů:
Růst spotřebitelského trhu v rozvíjejících se zemích
Pokud bude v rozvíjejících se trzích i nadále růst střední třída, bude pro místní značky požehnání. Střední třída rozvíjejících se zemích jako celku by měla narůst z 430 milionů v roce 2000 na 1,2 miliardy v roce 2030. Podle některých odhadů se budou Čína s Indií na tomto růstu podílet dvěma třetinami. Takováto míra růstu není samozřejmě zaručena, zvyšující se počet spotřebitelů s různými potřebami však může být pro místní značky v dlouhodobém horizontu opravdovým požehnáním.
Demografie
V rozvíjejících se trzích mají v rámci celkové populace převahu mladí lidé, což je také důvodem výrazného nárůstu v těchto zemích. Počet lidí v aktivním věku (tzn. mezi 15-64 lety) by přitom měl narůst z 2,7 miliardy v roce 2010 na 3 miliardy v roce 2020, jedná se přitom o celé dvě třetiny celkové populace těchto zemí. Místní značky pak mají velmi dobrou výchozí pozici k tomu, aby z tohoto demografického vývoje dokázaly vytěžit co možná nejvíce. S demografickým vývojem je spjat i další pozitivní faktor, který by měl přispět k růstu lokálních značek, růst disponibilních příjmů. Ty rostou právě v souvislosti s pozitivním demografickým vývojem, vyšší zaměstnaností a mírou urbanizace.
Přístup ke kapitálu
Díky vybudování fungujícího kapitálového trhu mají společnosti z rozvíjejících se zemí všeobecně snazší přístup ke kapitálu než tomu bylo před 20 lety. Od roku 1986, kdy se Světová banka rozhodla podpořit rozvoj méně vyspělých kapitálových trhů, ušly tyto země pořádný kus cesty. Mnoho zemí se za tu dobu vyvinulo z obyčejných „montoven“ na rostoucí ekonomiky se silnou spotřebitelskou základnou.
Měnící se chutě
V poslední řadě jsem také přesvědčen o tom, že se postupně mění „chutě“ globálních spotřebitelů. Rozvíjející se země v tomto směru mohou těžit z celosvětově rostoucího počtu zahraničních turistů, jež by měl tento rok dosáhnout hranice 1 miliardy a čím dál tím více dostupnějšího připojení k internetu, díky kterému se dnes mohou z celosvětové obliby těšit korejské pop písně a filmy z indického „Bollywoodu“ či nigerijského „Nollywoodu“: Slibný vývoj do budoucna Lidé se mne často ptají, jestli vstup společností z rozvíjejících se zemí ovlivní poselství již zavedených globálních společností „podnikej celosvětově, přemýšlej lokálně“. Podle mě roste „hlad“ po globálních značkách v rozvíjejících se zemí také díky inovativním sloganům, což by mohlo podnikatelům z rozvíjejících se zemí ukázat potenciál budování značky. Budování značky některých společností z rozvíjejících se zemích je stále v raném stádiu zaměřeném především na logo a název společnosti. Jako nástroj pro budování podvědomí o značce přitom stále převažuje reklama nad budováním vztahu se samotnými spotřebiteli.
Vyzkoušejte na PenizeNAVIC.cz
-
porovnávač podílových fondů
-
katalog podílových fondů
Bude zajímavé sledovat, jak si značky z rozvíjejících se zemí povedou na globálním trhu. Některé mohou úspěchu dosáhnout velmi rychle, ostatní později. V dlouhodobém horizontu však očekávám, že by měla obliba značek z rozvíjejících se zemí růst zajímavým tempem.
© Copyright 2011 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Frangklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse, http://mobius.blog.franklintempleton.com/2012/04/18/emerging-market-brands-from-backstage-to-center-stage/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?