Saxo Bank (home.saxo)
Komodity  |  11.04.2012 09:42:51

Komodity po slabších datech z amerického trhu práce klesají

Ceny komodit v uplynulém týdnu klesaly, protože makroekonomické obavy vyústily v prodeje napříč sektory. Negativní překvapení amerického reportu o pracovních místech spustilo další prodeje především na trzích, kde je ceněná likvidita, přičemž hodně obchodníků již bylo na velikonočních prázdninách. Bez poskvrny vyvázl pouze zemědělský sektor díky obavám z nižších zásob, což podporovalo ceny obilnin a zejména sojových bobů.

 


Dopad měl také vývoj měnového páru EURUSD, který se od konce ledna obchoduje v pásmu 1,30 až 1,35, což ovlivňuje zejména hlavní komodity jako je ropa Brent nebo měď. Obchodníci budou opět sledovat testování dna u tohoto páru a pokud podpora opět vydrží, mohly by komodity zůstat v daném cenovém pásmu.

 

Širší index DJ-USB ztratil za minulý týden 0,5 procenta a investoři se aktuálně poohlíží po lepších příležitostech. Pro většinu investorů může být druhé čtvrtletí napříč sektory výzvou, protože se po dobrém prvním čtvrtletí dá očekávat konsolidace, která může přijít se slabými daty z hlavních ekonomik.  

Energetický sektor má za sebou také lehký výprodej, ropa Brent se po slabším než očekávané reportu z amerického trhu práce obchodovala za nejnižší cenu za měsíc, což by mohlo nadále zpomalit poptávku po benzínuÍrán souhlasil s obnovením rozhovorů o jeho jaderném programu a tak rostly naděje, že dohody může být po jednáních, která začnou 14.dubna, dosaženo.

 

Nejnovější data o výši spekulativních pozic za týden končící 3.dubna ukázala, že spekulanti snížili sázky jak na ropu WTI tak na Brent o největší sumu za poslední tři měsíce. Manažeři fondů tvrdohlavě drželi dlouhé pozice v Brentu díky geopolitickému riziku a přetrvávajícímu napětí v promptních dodávkách. Minulý týden však došlo v těchto čistých dlouhých pozicích k poklesu o 8 procent. Ukázalo se, že manažeři obchodují pásmo, které se na ropě vytvořilo během uplynulých dvou měsíců. Abychom se však dočkali významné změny v počtu pozic, je třeba, aby byla u Brentu prolomena cena 120 dolarů a 100 dolarů u ropy WTI

Vzácné kovy rostly díky očekávání stimulů

Cenu zlata a stříbra od ledna ovlivňují řeči o dalších stimulech. Mizerný report o americké zaměstnanosti opět zvedl naděje na další kolo kvantitativního uvolňování, díky čemuž zejména zlato našlo podporu. Obchodníci se v uplynulých měsících nechali přelstít a pravděpodobně nyní budou čekat na důkaz centrální banky, než se znovu vrhnou nakupovat. Do té doby budou podporu poskytovat modely sledující trendy, nákupy se dají čekat při prolomení směrem výše.

Trh nereagoval ani na ukončení 21denní stávky indických šperkařů na protest proti rostoucím dovozním clům. V současném prostředí tak bude hrát při nízké aktivitě spekulantů roli zejména fyzická poptávka, která může pomoci najít zlatu půdu pod nohama.

 



55týdenní klouzavý průměr je aktuálně na 1647 dolarech a je akorát tetován. Týdenní závěr pod touto hodnotou by mohl signalizovat další pokles, ale protože průlom této hladiny byl vždy krátkodobý, mohou ho někteří brát jako příležitost k nákupu s relativně těsným 3 nebo 4procentním stop lossem.

 

Měď klesla na sedmitýdenní minimum

Rostoucí čínská inflace a slabý americký report z trhu práce spustil výprodej na mědi, která klesla na nedávné dno ve výši 370,50, tedy na nejnižší cenu za sedm týdnů. Vyšší čínská inflace by mohla omezit tendenci vlády stimulovat růst, což znamená snížení poptávky ze strany největšího světového spotřebitele.

 

Rostoucí ceny zemědělských komodit opět vyvolávají obavy

Malé zásoby staré sklizně, silný export a snížená úroda v Jižní Americe podpořily růst ceny květnových sojových bobů na nejvyšší cenu od loňského září. Navíc jsme ještě viděli v USA nezvykle teplé počasí, což přimělo farmáře k dřívějšímu osetí kukuřice, navíc zvýšenému již nyní o 7 procent. To se může dít na úkor sojových bodů, což by jen podpořilo vyšší ceny. Spekulativní obchodníci tomu věří a proto v uplynulých měsících budovali rekordní dlouhé pozice.


Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688