Česká politika na houpačce: Předčasné volby by investoři tentokrát politikům netolerovali
Věci veřejné už zase hrozí demisí. Těžko odhadnout, zda opět půjde o bouři ve sklenici vody, či je osud vládní koalice tentokrát zpečetěn. Každopádně výroky, které tentokrát zazněly na adresu VV od premiéra Nečase a místopředsedy koaliční TOP 09 Kalouska, byly poměrně tvrdé, což samozřejmě snižuje prostor pro to, aby si koaliční strany opět padly do náručí. (zdroj: ČSOB)
Možná, že tedy nejde jen o tradiční koaliční tanečky, ale o reálnou hrozbu, že tato země bude mít vládu v demisi. V takovém případě se pak jako jedna z velmi vážných variant jeví i možnost předčasných voleb - mimo jiné i proto, že díky novele ústavy z roku 2009 se český parlament dokáže snadněji rozpustit. "Postačí", když pro rozpuštění sněmovny zvedne ruku třípětinová většina, a prezident má povinnost do 60 dní vypsat nové volby. Proč o tom všem píšeme? Bylo v zásadě pravidlem, že české finanční trhy domácí politickou scénu prakticky ignorovaly. Časy se však mění - doba je zlá. Trhy jsou v posledních dvou letech daleko méně tolerantní k politické nestabilitě. Stává se tudíž, že i země s relativně zdravými fundamenty se může dostat vinou politické nejistoty pod tlak finančních trhů, který se nejvíce manifestuje v růstu kreditních prémií u vládního dluhu země. Příkladem takového vývoje z poslední doby by mohly být Belgie či Slovensko. V prvním případě trhy dlouho tolerovaly fakt, že země nemá vládu. V momentě, kdy se krize uvnitř eurozóny začala stupňovat, začala ovšem absence vlády vadit a rizikové marže začaly růst. Slovensko si pak vstřelilo vlastní gól loni na podzim, kdy otázka podpory pro euroval položila vládu. Z šoku předčasných voleb se slovenské vládní dluhopisy dosud nevzpamatovaly, Slovensko dokonce na čas zcela ztratilo přístup na kapitálové trhy. Aniž bychom chtěli malovat čerta na zeď a říkat, že varianta předčasných voleb automaticky přinese výprodej koruny a nárůst rizikových přirážek u českého dluhu, považujeme za důležité varovat, že dočasná politická nejistota nemusí tentokrát projít bez povšimnutí trhů a může státu, domácnostem i firmám přinést dodatečné náklady.
Čtěte také: Petr Hlinomaz: Výsledky firem na pražské burze dvojím pohledem Druhý kvartál začíná: Zapomeňte na vítěze a vsaďte na těchto 18 levných akcií Výhled cen komodit na roky 2012 a 2013: Ropa Brent až za 85 USD, zlato okolo 2 200 USD Ekonom Tomáš Sedláček v nové knize předpovídá soumrak homo economicus |
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Volební preference - Volby
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA