Jaký bude investiční rok 2012?
Ceny téměř všech druhů aktiv ke konci roku 2011 silně kolísaly. V lednu volatilita trhů překvapivě opadla, ale politicko-ekonomická situace prozatím i na začátku nového roku udržuje investory ve značné nejistotě.
Podle odhadu ING IM poroste světová ekonomika v letošním roce jen asi 3% tempem – výrazně pod svým potenciálem. Na ekonomiky západního světa má v současné době vliv zejména dluhová krize eurozóny, pokračující oddlužování amerických domácností a nejistota panující ve finančním sektoru. Snaha evropských vlád šetřit a sjednotit fiskální politiku v rámci EU pravděpodobně vyústí ve velmi přísnou finanční politiku. To pravděpodobně znesnadní hledání investičních příležitostí na rozvinutých trzích. ING IM předpokládá, že budou aktiva vedená v eurech více ovlivněna vývojem dluhové krize a finančního sektoru v eurozóně. Vedle toho světové akcie či rozvíjející se trhy budou citlivější na vývoj globálního hospodářského cyklu. Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví
Nejistota znamená i příležitosti
Je důležité si uvědomit, že období nejistoty na finančních trzích není doprovázeno jen vysokou mírou kolísání: otevírá se řada investičních příležitostí. Aby je však investor dokázal využít, musí velmi dobře sledovat aktuální dění, být připraven na nečekané situace a rychle na ně reagovat.
Vysoká nejistota, která se například koncem roku 2011 promítla do cen akcií, nyní v řadě ekonomických sektorů nabízí technické příležitosti k rychlým ziskům. Prostředí, ve kterém se finanční trhy nacházejí na začátku roku 2012, vyžaduje, aby byli investoři aktivnější a dokázali se rychle takticky přizpůsobit měnícímu se investičnímu prostředí. V roce 2011 dosáhly zisky v podnikovém sektoru úctyhodných 12 %, zatímco světové akciové trhy padaly. Naopak v lednu letošního roku byly zisky firem o dost slabší, než se očekávalo, zatímco ceny akcií značně vzrostly. Zdá se, že jsou makrodata v současné době to hlavní, co investory zajímá. Mají ještě zisky firem význam?
Mají tedy výsledky podnikového sektoru stále ještě význam při investičním rozhodování? V dlouhém období určitě. Nicméně je zřejmé, že v horizontu jednoho nebo dvou let jsou finanční trhy ovlivňovány především makroekonomickými událostmi. To hlavní, co v současné době působí na chování investorů, je tak finanční stabilita – řešení dluhové krize eurozóny a netradiční chování centrálních bank (nalévání velkého množství likvidity na mezibankovní trhy). Například poté, co ECB nedávno oznámila, že po dobu tří let poskytne dostatečné množství likvidity evropským bankám, se obavy z dalšího vývoje eurokrize snížily. Naproti tomu, i přes poměrně nízké firemní zisky, vzrostl rizikový apetit investorů, kteří se tak vrátili k akciím. Je důležité si uvědomit, že eurokrize ještě zdaleka není vyřešená. Očekávaný růst zisků v podnikovém sektoru je pro tento rok velmi nízký (v ING IM odhadují téměř nulový). Pokud se podaří s dluhovou krizí eurozóny zdárně bojovat, je dost dobře možné, že akcie svými výnosy letos "porazí" dluhopisy. Aktuální akciová rally však nepotrvá celý rok. V současném prostředí by tak mohli vydělat ti investoři, kteří se znovu zaměří spíše na "mikrodata", zejména dobré hospodářské výsledky firem (zisky) a dividendový růst.
Akcie: Všechno prodejte, už i Roubini má býčí rohy! Investování: Proč neposlouchat Warrena Buffetta |
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory