Ernst & Young: Primární emise akcií letos zaznamenaly 45procentní propad (15.12.2011)
PRAHA (MEDIAFAX) - Objemy primárních emisí akcií (IPO) se po slibném prvním pololetí začaly od poloviny roku 2011 dramaticky propadat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young "Global IPO update" zveřejněného ve čtvrtek.
Ve srovnání s údaji za loňský rok je počet primárních emisí realizovaných k dnešnímu dni (1 117 IPO) nižší o 20 %, ale jejich celková hodnota (155,8 miliard amerických dolarů) klesla téměř o polovinu (45 %). Navíc 72 % z celkové hodnoty získaného kapitálu připadá na letošního první pololetí.
Příčinu tohoto nepříznivého vývoje je nutné hledat především v obavách investorů z dluhové krize v Evropě a ve snížení úvěrového ratingu Spojených států, k němuž poprvé v historii přistoupila agentura Standard & Poors letos v létě.
Přes tento nepříznivý trend jsou podle průzkumu letošní výsledky zatím o více než 40 miliard amerických dolarů lepší než v roce 2009. Odborníci navíc předpokládají, že celkové hodnota letos realizovaných IPO dosáhne částky přibližně 170 miliard dolarů.
"Nejistota kolem řešení dluhové krize eurozóny a jejího dopadu na globální ekonomiku připravila investory i emitenty o důvěru v kapitálové trhy," prohlásil Peter Wells, partner oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst & Young v České republice a zároveň partner pro oblast private equity ve střední a jihovýchodní Evropě.
Evropské burzy mají na hodnotě celosvětových primárních emisí v tomto roce zhruba pětinový podíl (19 %), proběhlo zde 251 IPO v hodnotě 29,6 miliardy dolarů. V loňském roce byl tento podíl na celkové hodnotě IPO pouze 13 %, i přesto, že bylo realizováno 252 IPO v hodnotě 36,7 miliardy dolarů.
Jedinou IPO transakcí na pražské burze byla ve třetím čtvrtletí emise společnosti E4U (Energy For You), jež se zaměřuje na energie z obnovitelných zdrojů. Emise E4U se uskutečnila v srpnu a dosáhla částky 94 milionu českých korun.
Na asijských burzách se během prvních 11 měsíců letošního roku uskutečnilo 543 primárních emisí v celkové hodnotě 77,7 miliardy dolarů, což představuje 56% pokles ve srovnání s údajem za celý loňský rok (177,6 miliardy dolarů). Největší letošní transakcí v tomto regionu je emise společnosti Hutchison Port Holdings na hongkongské burze (HKEx) v hodnotě 5,5 miliardy dolarů. Jako druhý se umístil italský módní dům Prada SpA, který rovněž na HKEx vydal akcie za 2,5 miliardy dolarů.
Na hongkongské burze bylo realizováno 53 emisí, které přinesly kapitál v celkové hodnotě 19,6 miliardy dolarů. Na šanghajské burze a na burze v Šen-čenu (SME a ChiNext) proběhlo celkem 262 IPO v hodnotě 40,8 miliardy dolarů.
"Asie je nyní hlavním motorem oživení na kapitálových trzích. Už loni byly asijské burzy na špičce a tento trend pokračoval i v roce 2011," prohlásil Josef Dobřichovský, senior manažer oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v České republice.
Na amerických burzách se primárním emisím v letošním roce dařilo poměrně dobře, pokles oproti loňsku, je pouze 16%. Zatímco v roce 2010 bylo realizováno 163 IPO v celkové hodnotě 43,5 miliardy dolar, letos se prozatím uskutečnilo 114 emisí za 36,4 miliardy dolarů. Pokles počtu i hodnoty primárních emisí zaznamenaly i burzy ve Střední a Jižní Americe (27 IPO za 8,6 miliardy dolarů), kde se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 zatím neuskutečnila žádná emise.
Letošní rok zažil doposud největší primární emisi podniku vlastněného private equity kapitálem v historii. Stala se jí březnová IPO společnosti HCA Holdings Inc, provozující ve Spojených státech síť zdravotnických zařízení, která na newyorské burze (NYSE) vynesla 4,3 miliardy dolarů. V celosvětovém měřítku prodaly private equity fondy prostřednictvím primárních emisí 168 společností za celkovou sumu 37 miliard dolarů.
Nicméně z toho 31,4 miliardy dolarů připadá na sedmdesát emisí realizovaných už v prvním letošním pololetí, což slibovalo rekordní rok v odvětví. V polovině roku se tento pozitivní vývoj bohužel obrátil a investoři pomalu začali ztrácet důvěru v kapitálové trhy. I přes tyto náročné podmínky byla cena, za kterou private equity fondy umístily emise společností ze svých portfolií na burze, oproti loňskému roku obecně vyšší, a to především díky několika velkým transakcím, při kterých bylo využito příznivé situace v prvním čtvrtletí letošního roku. Celkově emise podniků vlastněných private equity kapitálem představují necelou čtvrtinu (24 %) hodnoty všech letos realizovaných IPO, což je nejlepší zaznamenaný výsledek.
"V České republice existuje řada podniků vlastněných private equity fondy, které měly v plánu uskutečnit IPO, nicméně vzhledem k současné volatilitě na kapitálových trzích posunují plánované načasování IPO na první polovinu příštího roku. Za těchto podmínek na trhu, ty burzy, které mají různorodější a stabilnější investorskou základnu (např. Londýn či New York) mohou být atraktivnější než regionální emise ve Varšavě a Praze, a to i s uvážením, že náklady mohou být významně vyšší," poznamenal Wells.
"Perspektivy roku 2012 závisí především na tom, jestli se podaří stabilizovat situaci v Evropě, zrychlit růst americké ekonomiky a posílit důvěru investorů v Asii. Portfolia private equity fondů rychle stárnou a jejich investoři netrpělivě očekávají každý signál, který by mohl naznačovat, že podmínky pro primární emise jsou konečně zase příznivější," odhaduje Dobřichovský.
K primární emisi je v celosvětovém měřítku zaregistrováno přes 95 společností, jejichž akcie by mohly vynést celkem více než 20 miliard amerických dolarů. "Private equity společnosti se dokázaly nejlépe přizpůsobit novým ekonomickým podmínkám současnosti, jejichž konstantním rysem je volatilita kapitálových trhů i globální ekonomiky. Díky své pružnosti budou připraveny okamžitě, jakmile bude situace pro IPO příznivější," tvrdí Wells.
Nejúspěšnějším odvětvím podle počtu realizovaných primárních emisí je materiálová výroba (254), následovaná průmyslovou výrobou (185) a špičkovými technologiemi (137). Bezmála polovinu (47,3 %) kapitálu z primárních emisí získaly společně materiálová výroba (28 miliard dolarů), průmyslová výroba (26,1 miliardy dolarů) a energetika (19,7y miliard dolarů).
Mezi tři největší primární emise letošního roku patří IPO švýcarské společnosti Glencore International plc, realizovaná společně londýnskou a hongkongskou burzou, která vynesla deset miliard dolarů, dále IPO hong-kongské společnosti Hutchinson Port Holding uskutečněné na singapurské burze v hodnotě 5,4 miliardy dolarů a třetí se umístila španělská společnost Bankia s emisí v hodnotě 4,4 miliardy dolarů, realizovanou na madridské burze. 13 z první dvacítky největších IPO patří rozvíjejícím se ekonomikám.
Nejúspěšnějším kapitálovým trhem letošního roku, pokud jde o hodnotu primárních emisí, byla newyorská burza, kde se za prvních 11 měsíců uskutečnilo 61 IPO celkem za 28,2 miliardy dolarů (18,1 % hodnoty celosvětových primárních emisí). Na druhém místě skončila burza v čínském Šen-čenu (SME a ChinNext) se 26,3 miliardy dolarů (16,8 %), třetí se umístila hongkongská burza se 19,6 miliardy dolarů (12,6 %). V pořadí podle počtu realizovaných IPO se jako první umístila burza v Šen-čenu (226) následovaná varšavskou (117) a australskou burzou (93).
"Nejdůležitějším předpokladem tolik potřebného oživení trhu s primárními emisemi je rychlé vyřešení dluhové krize eurozóny, které by pravděpodobně uklidnilo globální kapitálové trhy a obnovilo důvěru investorů. Pro řadu rychle rostoucích společností z celého světa IPO stále zůstávají významným nástrojem jak získat kapitál a hlavním pilířem jejich růstové strategie," odhaduje další vývoj v roce 2012 Wells.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?