(Kurzy.cz)
Patria: Obchod s vysokým přebytkem a průmysl s břemenem domácí poptávky
Zahraniční obchod v září vykázal přebytek 21,0 miliard korun. Jde o vysoké číslo, které překonává tržní odhady a které následuje po srpnovém zklamání (3,1 mld. Kč po revizi). Co do struktury lze za přebytkem opět hledat hlavně stroje a dopravní prostředky. Saldo v této oblasti obchodu dosáhlo 43,8 miliard. To je výrazně lepší číslo než minulý rok, a to díky solidnímu nárůstu vývozu, ale i snížení dovozu strojů a aut. Na druhé straně bilance stojí taktéž typické položky - minerální paliva a chemikálie. Dohromady tyto dvě skupiny zatížily bilanci schodkem 23,7 miliardy korun.
Ačkoli zářijový přebytek obchodní bilance dosáhl druhé nejvyšší hodnoty v historii, pohled na dynamiku zahraničního obchodu tak skvělý není. Meziroční růst vývozu zpomalil na 7,8 procenta a dovozu na 3,5 procenta. V obou případech jde o nejnižší tempo za letošní rok. Růst vývozu je přesto ještě slušný a ukazuje, že zahraniční poptávka stále českou ekonomiku podporu, i když její síla už není taková jako dříve. Průmyslová výroba si díky tržbám ze zahraničí stále drží růst, přestože domácí tržby už začaly propadat. V případě růstu dovozu vidíme nízké číslo dokládající slabou domácí poptávku, která je vedle toho vidět i na statistice maloobchodních tržeb.
Zahraniční obchod letos zaznamenal dva výjimečné měsíce a celkově je na tom lépe než v minulém roce, čímž podporuje růst ekonomiky. V posledním čtvrtletí už nečekáme tak vysoké přebytky - ty by se měly rychle snižovat. Přesto směřujeme k celoročnímu saldu kolem 160 miliard korun.
Tomáš Vlk, Patria Finance
Meziroční tempo růstu průmyslová produkce v září zpomalilo na 2,5 procenta ze srpnových 5,9 procenta. Letos ani loni nedosáhl průmysl horšího výsledku. Potvrzuje se varování předstihových indikátorů, že průmyslu začíná opět docházet dech. Příčinami jsou ochlazení v eurozóně a slabá domácí poptávka.
V posledních letech se průmysl opírá o tři pilíře: automobilky, elektroniku včetně výpočetní techniky a hutnictví. Automobilkám se stále daří, jejich produkce meziročně stoupla o 22,1 procenta. Zdá se být ovšem jen otázkou času, kdy vychladnutí poptávky v západní i střední Evropě dolehne i na toto odvětví. Výrobci elektroniky a počítačů to již pocítili. Po loňském rychlém růstu letos přišla dieta. V září se zde výroba meziročně snížila o 17,8 procenta. Třetí pilíř, výroba kovů, přešlapuje někde mezi, produkce hutí meziročně klesla o 0,7 procenta.
Podobně jako produkce výrazně zpomalil růst tržeb. Tržby z přímého vývozu meziročně vzrostly o 13,4 procenta. Poptávka ze zahraničí zůstává pro průmyslové firmy stěžejním impulsem, ovšem je patrné, že jeho síla zvolna slábne. Domácí tržby se propadly o 9,9 procenta a stejně jako zpomalení dovozu ukazují na slabost domácí poptávky.
Snížení indexu nákupních manažerů a pomalý růst nových zakázek naznačují pokračování velmi pomalého růstu průmyslové výroby po zbytek roku. Vývoj v příštím roce bude především záviset na tom, zda eurozóna unikne recesi či nikoli. Šance jsou zhruba vyrovnané
David Marek, Patria Finance
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI