(Kurzy.cz)
Souhrn 42. týdne - souboj Angely s Nicholasem o podobě eurovalu
O Nedělní summit EU klíčovou událostí týdne
O Francii vážně hrozí snížení ratingu
O Německá vláda snížila výhled růstu tamní ekonomiky
O Koruna pod prodejním tlakem
Souboj Angely s Nicholasem o podobě eurovalu
Politici v tomto týdnu opětovně testovali nervy investorů. Dlouho očekávaný nedělní summit EU v Bruselu se uskuteční, ale nepřinese nic zásadního. Proč? Protože nejpozději do příští středy se bude konat další zasedání EU. Německo s Francií si tak evidentně berou čas, aby se dohodli na konkrétní podobě EFSF, protože k ní zatím nedošlo. A pokud se nedohodne Merkelová se Sarkozym, tak žádná nová konkrétní podoba eurovalu nebude a vysoká nejistota na trzích bude pokračovat. V delším časovém horizontu však ani silnější euroval nemusí k uklidnění situace stačit. Několika velkým evropským státům v čele s Francií totiž hrozí vlna snižování ratingů a to právě ve spojitosti s EFSF.
Pokud se zaměříme na ekonomické ukazatele, tak ty mnoho radosti nepřinesly. V Německu byly zveřejněny dva předstihové indikátory (tj. takové, které predikují budoucí vývoj ekonomiky) ZEW a Ifo. Oba dva naznačily zhoršující se podmínky v tamním hospodářství. Na tento fakt reagovala i německá vláda, která ve čtvrtek snížila výhled růstu tamní ekonomiky pro příští rok na 1 %. Tímto krokem by se mohla inspirovat i vláda česká. Nadále se totiž vychází z červencové prognózy Ministerstva financí, která odhaduje tempo růstu ekonomiky pro příští rok na 2,5 %. To je ale nereálně optimistický odhad, který by se mohl velmi negativně promítnout do vyššího schodku veřejných financí podobně jako v roce 2009.
Napětí na trzích nesvědčilo středoevropským měnám, které byly pod permanentním prodejním tlakem a strhly s sebou i českou korunu. Ta vůči euru oslabovala průběžně po celý týden a během čtvrtečního odpoledne se přehoupla přes hranici 25 EUR/CZK. Dostala se tak na nejslabší hodnoty od počátku tohoto roku. V následujícím týdnu lze očekávat konsolidaci kolem výše zmíněné hranice. Budoucí vývoj kurzu koruny je však značně nejistý a musíme počítat s dalším tlakem na oslabení české měny. V pátek ve 14 hodin se jedno euro prodávalo přibližně za 25 korun. Ještě výraznější bylo oslabení koruny vůči americkému dolaru. V pondělí dopoledne se obchodovalo ještě kolem úrovně 17,80 USD/CZK, poté však koruna začala oslabovat až na čtvrtečních 18,35 USD/CZK.
Dat z domácí ekonomiky bylo v týdnu málo a vliv na kurz české měny byl zanedbatelný. Ten v poslední době ovlivňuje téměř výhradně dění v zahraničí. Guvernér České národní banky Singer uvedl, že česká ekonomika není v tuto chvíli připravena na přijetí eura a úvahy o jeho zavedení se tak o několik let odkládají. To není nijak překvapivá informace vzhledem k současné situaci v eurozóně a dlouhodobě skeptickému pohledu na euro ze strany měnové autority. Hned z kraje týdne Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. Ty v září zpomalily meziročně na 5,6 %. Míra inflace v příštím roce tak bude ovlivněna především plánovaným zvýšením DPH. Rizika vyšších cen ale stále přetrvávají u volatilních komodit, jako ropa, kovy a zemědělské produkty. Poslední dobou se přidává i riziko slabší domácí měny.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti