(Kurzy.cz)
ČS - koment 12.9. - týdenní restart
Hlavní trhy
O Makro data: Tento týden bude zveřejněno poměrně dost makroekonomických údajů, ale největší pozornost se soustředí na dluhovou krizi, především hodně napjatou situaci kolem Řecka. Zprávy o jednání „trojky“ (EMU, ECB, MMF) o uvolnění další tranše pomoci Řecku by měly mít největší dopad na trh. Rozsah možných scénářů je široký, včetně extrémních možností jako default nebo vystoupení Řecka z eurozóny. Z dat budou hodně sledované maloobchodní tržby v USA, riziko je na straně slabšího čísla s pochopitelně negativním dopadem na náladu na trhu. Hodně sledovaná bude i průmyslová výroba, zde by kvůli solidní exportní výkonnosti mohlo dojít k pozitivnímu překvapení. Hodně bude sledován také index filadelfského Fedu, který naposledy překvapil extrémním poklesem. Čeká se výrazné zotavení. Důležití bude i inflace, čím nižší tím větší pravděpodobnost zásahu Fedu na podporu ekonomiky na dalším zasedání FOMC 20. a 21. září. V Evropě bude zajímavý jádrový CPI. ECB se jím sice neřídí, ale stále je to důležitý index inflačních trendů.
O FX a FI: Dolar k euru začal rychle posilovat a vzhledem k vývoji situace kolem dluhové krize EMU je pravděpodobný jeho další rychlý růst. Kde se trend zastaví je těžké odhadnout, ale pokud by krize kolem Řecka eskalovala, můžeme se rychle dostat i pod 1,30. Benchmarkovým státním dluhopisům se za vysoké nervozity daří, jak v USA tak v Německu se desetiletý výnos drží pod 2%. Poměrně se daří i zlatu, které by v případě vyhrocení krize dostalo další růstový impuls. Kupodivu se drží dobře i ropa, které zatím zjevně nijak nevadí nejen obavy o růst světové ekonomiky ale ani posilování dolaru.
CEE region
O Makro data: V ČR jenom druhořadá data (PPI), v regionu nejvíce dat v Polsku (mzdy a inflace). Ani u jednoho nečekáme proti minulému měsíci výraznější změnu – mzdy vidíme kolem 5%, inflaci stále na 4,2%, v dalších měsících však zřejmě zvolní růst ekonomiky a tedy i Mnohem důležitější pro trhy bude situace ve světe. Výprodej polského zlotého na konci minulého týdne, který vyvolal intervenci státní banky, dostal PLN na více než 2-leté minimum 4,35 a, co je horší, na hranice, odkud v případě i malého problému může rychle dojít k nepředvídatelně velkému oslabení. Teď už jsme skutečně v teritoriu, kde jde všechno. Dle nás jsou však tyto hodnoty příliš slabé – je pravdou, že vysoká nervozita ve světě, problémy s FX půjčkami, a pomalá fiskální konsolidace (na to, co by si PL mohlo dovolit) budou nad zlotým viset, i tak jsou však hodnoty 4,30 a slabší přespříliš. Na opatrný short EURPLN to určitě je.
Investiční centrum Vám nabídne:
- sledování/objednání prognóz a analýz nejen České spořitelny, ale celé skupiny Erste Group
- aktuální tržní data (indexy, akcie, komodity, měny, dluhopisy, regionální data, zpravodajství, základní ukazatele)
- bezplatný přístup k informacím ze světa investování
- ucelenou nabídku investičních produktů České spořitelny
- stránky osobního nastavení "Moje centrum": vlastní Home page, Informační servis, Modelové portfolio, Watchlist, Upozornění na pohyb cen
- korporátní sekci, představení služeb
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?