Týden na devizovém trhu (8.8.2011)
www.citfin.cz |
Klíčová data minulého týdne
Německo: podnikové objednávky za červen meziročně vzrostly o 9,5 %, meziměsíčně o 1,8 %, více než se čekalo Německo: průmyslová výroba za červen vzrostla o 6,7 % meziročně a o 1,1 % meziměsíčně, hůře než odhady ČR: maloobchodní tržby v červnu klesly meziročně o 3,5 %, očekával se růst o 1,5 % ČR: ČNB podle očekávání ponechala sazby na 0,75 % ČR: podle guvernéra ČNB M. Singera naznačuje nová prognóza oddálení očekávaného zvýšení sazeb o jedno čtvrtletí ČR: ratingová agentura Moody's potvrzuje ČR rating na stupni A1 se stabilním výhledem Velká Británie: BoE podle očekávání ponechala sazby na 0,50 % Kurz eura v minulém týdnu: koruna se pohybovala v pásmu 24,15 CZK/EUR až 24,40 CZK/EUR
Koruna po celý týden měla spíš tendenci ztrácet. Začátkem týdne nejprve skokově posílila až na hranici 24,15 CZK/EUR, kde se však dlouho neudržela a své zisky rychle odevzdala. Ve druhé polovině týdne se kurz vyhoupl o cca 25 haléřů výš, kdy atakoval hranice 24,40 CZK/EUR. Dnes se nacházíme na hladině 24,25 CZK/EUR. Větší posílení koruny na začátku týdne bylo reakcí na schválení navýšení dluhového limitu v USA, které proběhlo již minulý týden. Pozornost se poté znovu obrátila k Evropě, kde desetileté dluhopisy Španělska a Itálie dosáhly nových rekordů. Investoři tak znovu utíkali k bezpečným aktivům – na nových rekordech tak byl švýcarský frank i cena zlata. V návaznosti na rekordní posílení přišla centrální banka Japonska se slovní intervencí a snahou toto posílení zmírnit. Švýcarská centrální banka přistoupila ke snížení úrokových sazeb. Jednání ČNB opět nepřekvapilo, když bankovní rada hlasovala poměrem 5:2 pro ponechání hlavní úrokové sazby beze změny na 0,75 %. ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, ve které počítá pro letošní rok s vyšším růstem ekonomiky. Podle slov guvernéra ČNB M. Singera nová prognóza naznačuje oddálení očekávaného růstu úrokových sazeb na koruně o jedno čtvrtletí. Zveřejněny byly také maloobchodní tržby, které dopadly výrazně hůř než se očekávalo.
Klíčová data tohoto týdne Pondělí – ČR: Nezaměstnanost za červenec Pondělí – ČR: Obchodní bilance za červen Pondělí – ČR: Průmyslová výroba za červen Pondělí – ČR: Stavební výroba za červen Úterý – ČR: Index spotřebitelských cen za červenec Čtvrtek – Maďarsko: Spotřebitelské ceny za červenec Čtvrtek – Polsko: Obchodní bilance za červen Pátek – Polsko: Spotřebitelské ceny za červenec
CZK/EUR - výhled na další měsíce
Koruna se i přes negativní zprávy z eurozóny a USA drží na poměrně silných úrovních. Polský zlotý a maďarský forint mají tendenci výrazně ztrácet. Nadále očekáváme pohyby v obou směrech, reakce kurzu budou záležet na vývoji na světových trzích.
CZK/EUR - výhled na druhou polovinu roku 2011
Náš dlouhodobější výhled zůstává stejný. Očekáváme, že se koruna i nadále bude přibližovat k silnějším úrovním a na konci roku se bude obchodovat okolo 24,00 CZK/EUR nebo mírně pod touto hranicí.
Klíčová data minulého týdne
Eurozóna: nezaměstnanost za červen stagnuje na 9,9 % Eurozóna: výnosy italských a španělských desetiletých dluhopisů na nových rekordech Eurozóna: ECB podle očekávání ponechala sazby na 1,50 % USA: americké osobní výdaje v červnu klesly o 0,2 % meziměsíčně, čekal se růst, osobní příjmy vzrostly o 0,1 % meziměsíčně, čekal se vyšší růst USA: prezident Obama podepsal zvýšení dluhového limitu USA Světové trhy: švýcarský frank a zlato na nových rekordech Eurozóna: maloobchodní tržby v červnu vzrostly o 0,9 % meziměsíčně a meziročně poklesly o 0,4 %, lepší než očekávaný výsledek Eurozóna: PMI index ve službách v červenci klesl na 51,6 bodu, zklamání USA: ADP report z trhu práce ukázal za červenec 114 tis. pracovních míst v soukromém sektoru, lepší než se čekalo USA: ISM index mimo zpracovatelský sektor klesl na 52,7 bodu, zklamání USA: podnikové objednávky v červnu klesly o 0,8 % USA: nové žádosti i podporu v nezaměstnanosti klesly na 400 tis., pokračující žádosti vzrostly na 3730 tis., trh očekávat růst na 405 tis. a pokles na 3700 tis. USA: S&P snížila rating USA z nejvyššího AAA na AA+ USA: nezaměstnanost za červenec klesla na 9,1 %, lépe než se čekalo Kurz dolaru v minulém týdnu: koruna udržela pásmo 16,80 – 17,25 CZK/USD
Vývoj na dolar – koruně neměl jasný směr. Kurz se pohyboval jak na houpačce, kdy jsme každý den otevírali na jiných úrovních než předchozí den. Z hodnot pod 17,00 CZK/USD se koruna vyhoupla až k 17,25 CZK/USD a nyní se nachází okolo úrovní 16,90 CZK/USD. Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu v USA dopadl výrazně hůře, než trhy očekávaly. Na straně eurozóny obavy z rizika na trzích stále přetrvávají – výnosy španělských a italských dluhopisů se dostaly na nové rekordy a poté, co zklamala poslední data z USA , tak trvá obava o další vývoj americké ekonomiky. Ve čtvrtek zasedala ECB a trhy netrpělivě čekaly na následné komentáře. Vývoj na eurodolaru byl velmi volatilní, kdy USD posílil během dne cca o 2 centy. Na tiskové konferenci J. C. Trichet překvapil svým oznámením, že ECB začne opět na trh poskytovat likviditu a bude nakupovat vládní dluhopisy problémových zemí eurozóny. Z pátku na sobotu byl snížen agenturou S&P rating USA z AAA na AA+ což opět poslalo dolar na slabší úrovně.
Klíčová data tohoto týdne
Úterý – USA: FED rozhodne o úrokových sazbách Středa – USA: Index žádostí o hypotéku Čtvrtek – USA: Obchodní bilance Čtvrtek – USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti Pátek – Eurozóna: Průmyslová výroba Pátek – USA: Maloobchodní tržby Pátek – USA: : Index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan
CZK/USD - výhled na další měsíce
Koruna se v minulém týdnu držela v pásmu 16,80 – 17,25 CZK/USD , stále se ale pohybuje na relativně slabých úrovních. V dalších dnech však budou trhy ještě zpracovávat páteční snížení ratingu USA z AAA na AA+. Koruna by mohla výkyvem ještě více posílit a dostat se hlouběji pod 17,00 CZK/USD. Následný vývoj na dolar – koruně bude i nadále záviset na vývoji na světových trzích, rizikové averzi a pohybu na eurodolaru.
CZK/USD - výhled na druhou polovinu roku 2011 Na konci roku nadále očekáváme, že dolar bude ještě o něco silnější a bude se pohybovat kolem úrovně 1,4000 USD/EUR a kolem úrovně 17,00 CZK/USD.
|
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší Citfin,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select