(Kurzy.cz)
ČS - snížení ratingu USA od S&P není překvapením, praktický dopad by měl být pouze omezený
- Praktický dopad tohoto kroku je omezený. Existují sice investoři jejichž mandáty vyžadují, aby drželi pouze dluhopisy s ratingem AAA, ale rating se pro tyto účely neurčuje na základě pouze jedné ratingové agentury. Americký rating by musela snížit ještě minimálně jedna agentura z dvojice Moody’s a Fitch.
- Obě minulý týden prohlásily, že zatím o snížení ratingu neuvažují, i když do budoucna je tento krok možný (agentura Moody’s dens ráno explicitně uvedlas, že je snížení ratingu do roku 2013 možné, pokud oslabí fiskální disciplína a nebo dojde k podstatnému i zhoršení stavu ekonomiky). Nemyslíme si, že je snížení ratingu další z agentur na pořadu dne po dobu minimálně půl roku, pokud nedojde k nějakému zásadnějšímu politickému nebo makroekonomickému vývoji. Pokud by však došlo k tomu, že dvě ze tří klíčových ratingových agentur nebudou mít na USA rating AAA, vytvořilo by to vzhledem k objemu
amerických dluhopisů a jejich významu pro světový finanční systém velmi komplikovanou situaci.
- Tento krok je „zajištěn“ slibem politických leaderů EU (zvláště Itálie) zvýšit fiskální restrikci. To sice znamená riziko pomalejšího růstu ekonomiky v EU v příštím roce, ale zároveň tato kombinace (fiskální restrikce + podpora dluhopisových trhů od ECB) může zvýšit apetit investorů na riziková aktiva (akcie).
- Nelze zapomínat ani na stále diskutované možné třetí kolo kvantitativního uvolňování v USA. Fed by teoreticky mohl překvapit už na zítřejším zasedání FOMC, ale myslíme si, že zatím spíše jen naznačí, že je pravděpodobnost dalšího kola kvantitativního uvolňování vyšší a že počká na reakci trhu a politiků na poslední vývoj a také na další makroekonomické údaje ukazující na trendy ve vývoji americké ekonomiky. Pokud by však přece jen došlo k vyhlášení kvantitativního uvolňování číslo 3 už zítra, měl by negativně
reagovat dolar a pozitivně riziková aktiva.
- Celkově je dnešní ranní reakce trhů na víkendové události pozitivní především kvůli oznámení ECB (v souladu s naším pohledem). Ceny italských (viz. graf) a španělských dluhopisů rostou, evropské akciové indexy jsou také asi 1,5% v plusu (nejvíc roste španělský index).
- S&P downgrade (a potenciálně QE3) bude pravděpodobně tlačit na další oslabování USD vůči EUR. To by byl další negativní moment pro ekonomiky EU (horší podmínky pro export).
- U akcií předpokládáme stabilizaci, když snížení ratingu USA má paradoxně pozitivní dopad na rizikové prémie prostřednictvím urychlení rozhodování ECB. Nadále ale očekáváme preferenci velkých stabilních společností, které nejsou příliš citlivé na ekonomické zpomalení (v ČR např. Komerční banka, Telefónica ČR, částečně ČEZ). Komerční banka může dále benefitovat z poklesu výnosů na Italských dluhopisech.
Více opatrný trh pravděpodobně zůstane ke komoditním titulům a titulům citlivým na vývoj hospodářství (například NWR, CME, Unipetrol).
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?