TNBiz (TN.cz)
Makroekonomika  |  28.07.2011 02:11:01

Sněmovna reprezentantů by ve čtvrtek měla hlasovat o navýšení dluhového stropu (28.7.2011)

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu by měla ve čtvrtek hlasovat o návrhu republikánů na zvýšení dluhového stropu Spojených států amerických. V úterý totiž odložila středeční hlasování poté, co rozpočtoví experti uvedli, že by tato opatření nezaručila nutné škrty ve výdajích.

Situace ohledně hlasování o zvýšení dluhového stropu USA se v posledních dnech řádně zkomplikovala. Rozpory už totiž nejsou pouze mezi republikány a demokraty, ale množí se i uvnitř samotné Republikánské strany. Nejistota ohledně toho, zda ve Sněmovně reprezentantů získá podporu její plán na zvýšení dluhového limitu, přestože tam republikáni mají většinu, se tak zvýšila.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jde o závažnou situaci, přesto k selhání USA jako věřitele dojít nemusí. Postupně přitékající daňové příjmy by podle něj měly postačit k financování nejnutnějších výdajů. Vláda USA si i bez emise nových dluhopisů podle Marka bude moci dovolit financovat sociální zabezpečení, zdravotnictví, platit nejdůležitější armádní výdaje a obsluhovat svůj dluh.

"Technicky by tedy nedošlo k bankrotu, neboť by žádný věřitel nepřišel zkrátka. Ekonomicky ale ano, neboť značná část výdajů by musela být zastavena, což by se okamžitě a výrazně projevilo na ekonomické situaci země. USA by se s 99procentní pravděpodobností opět ponořily do recese a nezaměstnanost by začala znovu stoupat," uvedl pro agenturu Mediafax Marek.

Na finančních trzích by podle něj zřejmě propukla panika, protože "americké státní dluhopisy jsou pevným bodem, kolem kterého se točí celý finanční vesmír". Podle Marka představují základní instanci, ke které se poměřuje riziko všech ostatních investic. Banky, pojišťovny a fondy po celém světě mají ve svých portfoliích obrovský objem krátkodobých i dlouhodobých dluhopisů v hodnotě 14 bilionů dolarů (235,6 bilionu ).

V jednání jsou nyní dva plány zvýšení dluhového stropu i úspor v americkém rozpočtu, které obě strany považují za nutné. Demokraté navrhují rozpočtové úspory ve výši 2,7 bilionu dolarů (zhruba 45,4 bilionu ) během deseti let a dluhový strop pro státní dluh by se podle nich měl zvýšit tak, aby peníze vládě vydržely celý rok 2012, kdy se budou konat prezidentské volby. Republikáni to ale odmítli s tím, že plán obsahuje účetní triky.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner představil konkurenční plán republikánů, kteří chtějí, aby se strop pro státní dluh zvýšil ve dvou krocích. Nejprve na půl roku zhruba o bilion dolarů (16,8 bilionu ), což by doprovázely zhruba stejně vysoké škrty v průběhu následujících deseti let. O dalších škrtech by se pak jednalo během dalších šesti měsíců. Celkem by měl plán přinést úsporu tří bilionů dolarů (50,5 bilionu ). Prezident Barack Obama a další demokraté to ale odmítají.

Důležitější než aktuální "zákopová válka" v Kongresu a Bílém domě je podle Marka skutečnost, že z dlouhodobého hlediska jsou veřejné finance USA neudržitelné a fiskální konsolidace je nezbytná. To byl podle něj také důvod pro zhoršení výhledu ratingu USA agenturou Standard & Poors v dubnu letošního roku.

"Letos dosáhne cyklicky očištěný rozpočtový deficit zhruba osmi procent HDP. Ke stabilizaci dluhu na úrovni 100 procent HDP, kam letos vystoupí, potřebují USA srazit deficit alespoň na polovinu. Jenže dluh na úrovni 100 procent není příliš velká záruka stability. Dluh obvykle nezvyšuje rizikové prémie požadované investory, pokud nepřesahuje hranici 60 procent HDP. Pokud by Obama aspiroval na tuto metu, musel by rozpočet zhubnout podstatně více. Strukturální saldo by muselo klesnout na 2,5 procenta HDP," upozornil Marek.

"Fiskální konsolidace takového rozsahu bude ekonomiku bolet. Obama se rok před volbami ocitá ve složité situaci. Fiskální politika potřebuje dietu a nezaměstnanost se opět začala zvyšovat, jak ukazují poslední údaje," dodal Marek.

Americký Kongres musí zvýšit strop zadlužení Spojených států ze současných 14,3 bilionu dolarů (zhruba 240,7 bilionu ) do 2. srpna. Pokud se to nepodaří, nebude vláda schopná platit účty, což by mohlo vyvolat nejen turbulence na globálních finančních trzích, ale i vehnat USA zpět do recese. Neúspěch by vedl i k platební neschopnosti země, k snížení úvěrového hodnocení a poškodil by i postavení dolaru jako rezervní měny ve světě.

Dluhový strop byl zvýšen už mnohokrát. Od roku 1962, kdy byl zaveden, byl zvýšen celkem 74krát. A není to ani poprvé, kdy se USA nachází na pokraji defaultu. Už v roce 1979 byl zvýšen dluhový limit na poslední chvíli. Tehdy ale šlo o navýšení dluhového stropu "jen" na 830 miliard dolarů.

Tomáš Králíček, kralicek@mediafax.cz


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:44  CAD posiluje po datech z kanadského trhu práce X-Trade Brokers (XTB)
Pá 16:41  Japonský staro-nový normál Patria (Patria Finance)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688