(Kurzy.cz)
ČS - koment 22.6. - Řecko má vládu, nepříjemné překvapení z Německa
· Slovenský MinFin mírně zvýšil odhad růstu letošního HDP o 0,2% na 3,6% y/y díky vyšší zahraniční poptávce. Naopak došlo k mírnému snížení odhadu expanze pro roky následující – 4,4% pro 2012 a 4,2% 2013 z dříve očekávaných 4,8% v obou letech.
· Viktor Orbán vyhlásil „válku proti dluhu“ a oznámil, že po „vítězství v první bitvě“ (snížení schodku rozpočtu) použije prostředky z konfiskovaných penzijních fondů na přímé snížení zadlužení země. Převodem aktiv z penzijních systémů by prý mělo dojít ke snížení poměru dluhu na HDP z 81% na 77%. Otázkou je, jestli má jednorázové snížení dluhu tímto způsobem o 4 p.b. význam… A také jak si Orbán představuje jeho další snižování pod úroveň Maastrichtských kritérií. Povídání o válkách a bitvách může být sice zajímavou dělostřeleckou přípravou, ale těžiště ofenzivy leží na poněkud jiné frontě…
· Pro měny v CEE nastal přesně takový vývoj, jaký jsme očekávali. Zlotý a forint mírně oslabovaly, kačka smazávala zisky z minulého týdne, kdy sloužila jako nízkoriziková kotva v regionu. Ke konci obchodování se dostala až na 24,26… za euro. Trh očekával vyslovení důvěry řecké vládě a tedy prozatímní snížení rizika. Dnes by mohl v regionu reagovat zlotý na data (maloobchodní tržby a nezaměstnanost). Koruna by mohla pokračovat v lehkém oslabování.
· Řecká vláda premiéra Papandrea nakonec dostala důvěru. Podstatně tak vzrostla šance, že se Papandreovi podaří prosadit úsporná opatření potřebná k tomu, aby Řecko dostalo další finanční injekci. Trh vyslovení důvěry čekal, takže reakce by neměla být nijak silná (možná tak mírný sell on news kvůli obavám, jak dlouho to Papandreovi vydrží...).
· Německý konjunkturální index ZEW velmi nepříjemně překvapil, když se místo očekávaného poklesu na -2,0 bodu propadl na -9,0. Je zřejmé, že momentum německého oživení se pomalu, ale jistě vytrácí. Finančníci oslovení v rámci zjišťování indexu ZEW se pravděpodobně kromě Řecka začali obávat i dluhového problému USA a zpomalením americké ekonomiky (trvající problémy se zásobami po japonském zemětřesení, mizerný index filadelfského fedu. Dalším významným faktorem byla stále rostoucí inflace v Číně, jejíž vláda je odhodlána s ní bojovat všemi prostředky (viz stálé zvyšování povinných minimálních rezerv) i navzdory ohrožení tempa růstu HDP – a tím i čínské poptávky po dovozech z Evropy. Euro reagovalo smazáním zisků ze začátku dne, ale postupně se vzpamatovalo a začalo znovu posilovat nad 1,4360.
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?