(Kurzy.cz)
ČS - koment 30.5. - týdenní restart: rozlouskne to až pátek
O Makro data: Nejdůležitější data tohoto týdne budou zveřejněna v pátek. Tradičně první pátek v měsíci to bude americký trh práce. Očekávání jsou stále poměrně optimistická, přestože žádosti o podporu v nezaměstnanosti se v posledních několika týdnech nevyvíjejí právě dobře. Existuje proto nezanedbatelná pravděpodobnost, že dojde k negativnímu překvapení se silným dopadem na trh. Trh bude také hodně pozorně sledovat sérii růstových ukazatelů (chicagský PMI, tovární zakázky, ISM výrobní a ISM nevýrobní). Data v poslední době celkem konzistentně ukazují na zpomalování ekonomiky, potvrzení lze čekat i u těchto ukazatelů. Trh by na to měl být připraven a reakce by proto měla být relativně mírná, pokud ovšem nebude zpomalení znatelně větší než se čeká. V EMU bude velmi zajímavá předběžná inflace za květen, která by mohla napovědět jestli a případě jak rychle bude ECB zvedat sazby. Dále budou zveřejněny předběžní indexy nákupních manažerů, které mohou, podobně jako indexy ISM v USA, ukázat pokles dynamiky expanze.
O FX a FI: Dolar se drží nad psychologickou hranicí 1,40 a podle všeho čeká na dostatečně silný podnět, aby ji prorazil. Stále počítáme s dalším posílením dolaru, hlavně kvůli momentální nervozitě na trhu, ale není dobré zapomínat, jak rychle se dokáže nálada trhu radikálně změnit. Výnosy dluhopisů driftují dolů, což odráží nervózní náladu na trhu, ale podle našeho názoru neodráží reálné vyhlídky světové ekonomiky (trh je podle nás momentálně přehnaně pesimistický). Ukázkou určité nekonzistence tržních nálad je pak drift cen komodit na vyšší úrovně, který by svědčil spíše o optimistických očekáváních ohledně růstu světové ekonomiky. Podle nás však jde spíše o spekulativní tlak. Zda tomu tak je by se mělo ukázat po skončení kvantitativního uvolňování v USA, kdy by v takovém případě měly ceny začít klesat.
CEE region
O Makro data: Nejdůležitější bude tento týden zveřejnění polského HDP za první kvartál. Čekáme přetrvávající sílu spotřeby domácností (i navzdory lednovému zvýšení DPH maloobchodní tržby neukazují na žádné zpomalení), nadále pozitivní vliv zásob a pomalu se zvedající fixní investice. Dopad zahraničeného obchodu bude negativní – celkově tak headlinový (chain-linked) růst na 4,4%, v porovnání se čtvrtým kvartálem 2010 a po očištění o sezónní vlivy ekonomika dle nás přidala kolem 1%.
O FI a FX: I tento týden bude dle nás přetrvávat zvýšená riziková averze, což znamená region pod tlakem, ani případně dobré zprávy z Polska dle nás nepřevládnou nad globálními vlivy.
Jana Krajčová
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?