(Kurzy.cz)
ČS - koment 9.5. - týdenní restart
O Makro data: Hlavním tématem týden bude HDP v EU. Údaje budou vypadat dobře za celek a sever EMU (tj. hlavně Německo). Na jihu to bude slabé. Trh by mohl reagovat na případné slabší údaje dalším snížením očekávání růstu sazeb ECB. V USA se budou hodně sledovat maloobchodní tržby. Čeká se solidní růst, ale velkou roli bude asi hrát růst ceny benzínu. Trh by mohl silně reagovat na případné zklamání, které by vyvolalo oprávněné obavy o výkonnost americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Americká inflace bude pokračovat ve zrychlování. Klíčovou roli bude hrát ropa. Jádro by mělo pomalu vzlínat nahoru, ale meziroční jádrová inflace je a ještě dlouho bude nízká. Promluví celkem slušná várka mluvčích Fedu a bude se konat Čínsko – Americký ekonomický dialog.
O FX a FI: Dolaru podstatně pomohl prezident ECB Trichet, který (k zjevnému velkému překvapení části trhu) nenaznačil růst sazeb ECB v červnu. Prudká reakce asi souvisela se zavíráním přehnaných spekulativních pozic zaměřených na další oslabení dolaru. Podle našeho názoru to však neznamená konec tlaku proti dolaru. A se trh vyčistí, měl by se tlak obnovit. Dramaticky reagovaly i výnosy (člověku by skoro měl pocit, že Trichet další růst sazeb odpískal...). I zde čekáme návrat k pozvolnému růstu výnosů po vyčištění trhu. V USA se vytvořil na výnosech státních dluhopisů klesající trend. Vzhledem ke stavu zadlužení a blížícímu se konci kvantitativního uvolňování e to dost bizarní. Může to souviset s růstem rizikové averze kvůli obavám o vývoj světové a americké ekonomiky ve druhém pololetí. V každém případě může v krátkodobém horizontu pokračovat mírný pokles výnosů, i když je to zjevně nerozumné. U komodit minulému týdnu vévodil kolaps ceny stříbra po zvýšení marží na spekulativní obchody. Jde o pěknou ukázku důsledku přehřátosti komodit a toho, jak to může dopadnou i s dalšími včetně zlata. Komodity obecně na tento signál reagovaly zřetelnými poklesy. Také zde by po vyčištění trhu ještě mělo dojít k dočasnému obnovení nákupních tlaků, ale podle našeho názoru se čas nadprůměrné výkonnosti komodit pomalu ale jistě chýlí k definitivnímu konci. Katem by mu měl být především přechod k růstu sazeb v USA.
CEE region
O Makro data: V Maďarsku se pozornost soustředí na zveřejnění HDP za první kvartál, které by mělo ukázat jak pokračuje oživení. Očekáváme hlavně zlepšení na straně domácí poptávky, která byla v závěru loňského roku slabá. Na straně nabídky je nadále tahounem růstu průmysl. Celkově by data měla ukázat silnější q/q dynamiku. V Polsku zasedá centrální banka, ani my ani trh nečekáme změnu sazeb, hlasování však může být poměrně těsné své můžou sehrát i očekávání inflace (ta bude v pátek a čeká se další zrychlení). Obecně však očekávané fiskální utahování, probíhající postupná záměna EU fondů na trhu MinFinem i ECB prozatím v klidovém stavu zatím dle nás netlačí NBP do dalšího rychlého zvedání. Inflace sice dělá měnové radě vrásky, nadále jsou však hlavní faktory externího charakteru. Dle nás tedy v květnu klid, další hike pak spíše v červnu, s novou prognózou. V druhé polovině roku již bude prostor pro další zvedání sazeb omezen, ještě jeden hike by mohl být vyvolán dalším růstem sazeb ECB. Z české ekonomiky důležitá data ohledně inflace a růstu za 1Q/11. Dle nás inflace zůstane pod 2%, poptávková zůstane stále záporná. Na růst hladiny by měly působit hlavně paliva, tabák. Růst čekáme 0,5% q/q, potáhne ho zřejmě čistý export a (s ohledem na vývoj maloobchodu) i poptávka domácností. Z dalších dat by trh nemělo překvapit nic –průmysl poroste znovu nad 10%, nezaměstnanost kvůli najímání v průmyslu a sezónnosti poklesne, meziroční zlepšení zde bude 0,5 p.b. Pro ČNB stále důvod k klidu.
FI a FX: Případné zvýšení sazeb NBP by se projevilo pozitivně na zlotém a to by mohl potáhnout i ostatní regionální měny. Veškerá data by měla potvrdit solidní výkonnost průmyslu a obecnou slabost a jenom pomalé zlepšování ve zbytku ekonomiky. Trh už svůj pohled na CNB přehodnotil, sazby (FRA, krátké swapy) by tak už reagovat neměly, čekáme mírnou korekci a pomalý posun nahoru (krátký konec spadl snad až příliš).
Jana Krajčová
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Restart Energy MWAT - aktuální a historické ceny kryptoměny Restart Energy MWAT, graf vývoje ceny kryptoměny Restart Energy MWAT - 1 den - měna USD
- Restart Energy MWAT - aktuální a historické ceny kryptoměny Restart Energy MWAT, graf vývoje ceny kryptoměny Restart Energy MWAT - 3 roky - měna USD
- Restart Energy MWAT - aktuální a historické ceny kryptoměny Restart Energy MWAT, graf vývoje ceny kryptoměny Restart Energy MWAT - 2 dny - měna USD
- Restart Energy MWAT - MWAT/Restart Energy MWAT kurz
- ČS - koment pro 15.2. - inflace, makro USA, koment Bernankeho
- ČS - koment pro 5.10. - komenty představitelů Fed, ECB
- ČS - koment pro 13.3. - přijetí eura, komenty k sazbám, problémy na trhu hypoték v USA
- Wood & Co. - ranní koment 4.8. - koment k ČEZ/ČEPS
- ČS - koment pro 7.6. - další koment z Fedu pro růst sazeb
- ČS - koment pro 19.10. - Frait a jeho koment, sazby v USA
- Týdenní shrnutí z pražské burzy - Evropské akcie uzavřely týdenní seanci se ztrátami. Index pražské burzy PX (CZKCASH) v tomto týdnu získal 1,75 %.
- Valná hromada ČS posvětila prodej části Pojišťovny ČS
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?