(Kurzy.cz)
ČS - koment 8.4. - ECB, Republikáni kontra Demokraté
· MMF ve své zprávě na závěr své pravidelné mise uvedl, že ČR čelí řadě vážných problémů. Hlavním zdrojem těchto problémů je kombinace vysokých strukturálních deficitů a negativních demografických trendů. Pokud tyto problémy nebudou řešeny, povedou k rychlému růstu veřejného dluhu. CR podle MMF musí také podniknout opatření k udržení růstu produktivity práce a HDP. Nastavení měnové politiky podle MMF přiměřeně podporuje ekonomiku, protože inflační tlaky od globálního růstu cen komodit by měla tlumit záporná mezera výstupu a sílící koruna. Závěry mise MMF jen potvrdily velkou důležitost probíhající reformní diskuse a nutnost podniknout reformní kroky.
· Zlotý pokračoval v posilování nastartovaném úterním zvýšením sazeb a dostal se na 4,96 k euru. Koruna a forint velmi mírně oslabovaly. Zvýšení sazeb ECB by mohlo v dohledné budoucnosti mírně tlačit korunu do oslabování, nečekáme však žádny zásadnější pohyb.
· ECB v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o 0,25% na 1,25%. Prezident ECB Trichet na tiskovce po zasedání nepoužil signální výrazy pro zvednutí sazeb na dalším zasedání (hlavně „silná bdělost“), ale uvedl slabší formuli „bude pokračovat v pozorném monitorování situace“. Což podle nás naznačuje, že si ECB dá přestávku (1-3 měsíce). Rizika pro inflaci jsou podle něj nahoru, což potvrzuje pravděpodobnost dalšího růstu sazeb po přestávce, pokud se mezitím nestane něco zásadního (rizikem je hlavně možnost zhoršení krize v eurozóně nebo nečekané výrazné zpomalení ní růstu v Asii). Trichet také uvedl, že geopolitické komplikace vedoucí k růstu cen komodit (hlavně krize v arabském světě) zhoršují růstové vyhlídky světové ekonomiky. Na našem očekávání, že ECB do konce roku dodá celkem 2-3 zvýšení sazeb (včetně včerejšího) se nic nemění. Euro vůči dolaru do dnešního rána posílilo na 1,44.
· Pokud se dnes nedokážou dohodnout demokrati a republikáni na navýšení stropu pro americké zadlužení, bude muset dojít k omezení aktivit americké administrativy tak, aby se dostaly do rovnováhy příjmy a výdaje. Byla by to první podobná situace po 15 letech. Zhruba 800 000 „postradatelných“ federálních zaměstnanců by bylo posláno na neplacené volno. Federální administrativa by částečně omezila činnost. Bezprostřední dopad na ekonomiku by neměl být nijak dramatický, neschopnost demokratů a republikánů dohodnout se (daná hlavně neochotou republikánů ke kompromisu) však může signalizovat další problémy ve střednědobém horizontu.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?