G20 dosáhla dílčí kompromis ohledně řešení globální nerovnováhy v budoucnu
Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny G20 v sobotu přijali sadu nástrojů jak měřit globální nerovnováhu, jakožto první krok politiky mechanismu, která musí čelit budoucí ekonomické krizi. Zároveň se zavázali posílit ostražitost vůči destabilizujícím kapitálovým tokům a prudce rostoucím cenám potravin. V prohlášení se uvádí “dohodli jsme se na souboru indikátorů, které nám umožní soustředit se, prostřednictvím jednotného dvoustupňového procesu, na ty trvale velké nerovnováhy, které vyžadují politická opatření.“
Výběr ukazatelů pro hodnocení globální nerovnováhy byl na naléhání Číny zúžen o některé klíčové indikátory. Americký ministr Timothy Geithner nakonec uznal, že bylo postupně dosaženo názorové shody, jak hodnotit opatření a příčiny vnější nerovnováhy. Na příští dubnové schůzi G20 se ekonomiky budou snažit dohodnout takzvané indikativní pokyny a následně jako druhý krok, najít způsoby jak provádět vzájemné hodnocení ekonomik členských zemí v 2H 2011.
G20 se zavázala, že bude pokračovat v reformách ve finančním sektoru, podporovat volný obchod a boj proti protekcionismu. Zlepšení transparentnosti komoditních trhů jako součást úsilí, předcházení spekulativních bublin cen potravin a energií. Nutnost koordinovaného úsilí, aby se zabránilo kolísání kapitálových toků, neuspořádaným pohybům směnných kurzů a přetrvávajícímu nesouladu směnných kurzů. Ohledně velkých nepokojů na Středním východě, vydala G20 prohlášení, že je připravena Egypt a Tunisko společně s mezinárodními institucemi ve vhodné době podpořit.
Skupina G20 představuje asi 85% světové ekonomiky a patří do ní Argentina, Austrálie, Brazílie, Velká Británie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saudská Arábie, Jižní Afrika, Jižní Korea, Turecko, Spojené Státy a EU.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz