DOWER-D: ČEZ, CETV, ECM, opisování, jestřábi a supi!
Poměrně často kritizujeme práci evropských ekonomů a analytiků v tom smyslu, že pouze "opisují" americké komentáře a sami nepřináší nic moc nového. Většinu komentářů čteme a proto si můžeme podobné soudy dovolit. A často také píšeme o jestřábech, kteří, spíš jako supi, nalétávají nad Evropu a krouží nad ní. Jak to spolu souvisí?
Euro a eurozóna jsou znovu pod silným tlakem. Od chvíle, kdy se FED oficiálně zavázal napumpovat do ekonomiky dalších 600 miliard dolarů, začal dolar posilovat a to naznačuje, že efekt „čerstvých peněz v ekonomice" byl, pod vlivem očekávání, v cenách už zahrnut a nyní jen dochází ke zpětné korekci. Zdá se tedy, že největší prospěch z problémů eurozóny tak nakonec bude mít Japonsko a dolar. Ten nachází, díky problémům v eurozóně, znovu pevnou půdu pod nohama. To však ale jen tak na okraj.
Především má ale výše vzpomínané chování ekonomů a analytiků přímý dopad na tuzemský akciový trh, viz například ČEZ, graf 1, CETV (odráží finanční možnosti firem provádět aktivní televizní reklamu), graf 2, Orco Property, graf 3, ECM, graf 4, nebo NWR, graf 5.
Graf 1, ČEZ, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 2, CETV, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 3, Orco Property, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 4, ECM, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.11. - pro zvětšení klikněte
Graf 5, NWR, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.11. - pro zvětšení klikněte
Důvodů k vývoji, kterého jsme nyní doma svědky je ale víc. Například (1) slabší vyhlídky střední Evropy na růst v porovnání se zeměmi v Jižní Americe a v Asii, které se o americké peníze také ucházejí, a u jejichž měn investoři letos očekávají zpevnění k dolaru o 5% či více. (2) Nízké úrokové sazby, 3,5% v Polsku a 0,75% v Česku, které stojí hluboko pod 10,75% brazilské centrální banky. Sazby v Indii, Turecku a Jižní Africe se pohybují kolem 6% a více. (3) Ve hře jsou i domácí výsledky 3Q 2010 zatím, s očekávanou výjimkou ECM, docela příjemně překvapily. Nicméně na trhu se moc neprojevily, protože na něm panuje jiná, spíš emocionální nálada. Ani (4) globální nálada, především obavy z nové eskalace dluhové krize v Evropě, tuzemskému akciovému trhu nepřeje.
Pro domácí akciovou scénu zůstává nadále rozhodujícím titulem ČEZ, ale také Erste Bank, graf 6, a nováček trhu Fortuna. Její aktuální propad, vzhledem k ambicím tohoto titulu, investory zatím spíš odrazuje, než láká, nicméně po zkušenostech s předcházejícími nováčky - a s nimi spojovanými zázraky - se nelze ani příliš co divit. Jeden "polehčující" důvod směre, k Fortuně však tady je. Úpis se podařil. Nevýhodou podařeného úpisu však může být prodloužení období "čekání na zhodnocení".
Graf 6, Erste Bank, OS MACD a Bollingerova pásma k 16.11. - pro zvětšení klikněte
Zbytek týdne už nejspíš do obchodování moc nových pozitivních momentů nepřinese. Spíš přinese další nejistotu a posílí stávající turbulence.
Už jste navštívili zdarma naše Denní grafy v Klientském servisu? Ne? Klikněte sem!
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?