E15: Projekt Nabucco vysychá
PRAHA (MEDIAFAX) - Projekt plynovodu Nabucco, který má zajistit Evropě a také Česku přísun neruské suroviny a snížit energetickou závislost na Moskvě, opět čelí nebezpečí, že nebude co přepravovat. Píše o tom deník E15 ve svém čtvrtečním vydání.
Kolem dodávek plynu z iráckého Kurdistánu, jež mají být v první fázi klíčové, totiž vypukl spor mezi kurdskou vládou a centrálním kabinetem v Bagdádu.
Německá společnost RWE, která je součástí konsorcia Nabucco, sice v minulých dnech uzavřela dohodu o dodávkách strategické suroviny s kurdskými představiteli, Bagdád ji však označil za ilegální.
Český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška upozorňuje, že spory mezi kurdskou regionální vládou a Bagdádem trvají sedm let tedy od americké invaze. „Nejsou schopni se dohodnout na dělbě příjmů z ropy a plynu,“ uvedl Bartuška.
Spor mezi kurdským Erbilem a Bagdádem pokračuje, Kurdové tvrdí, že mají právo postupovat autonomně. Výsledek konfliktu je však nejistý a Evropa si nemůže být dodávkami plynu jistá. Z politických důvodů přitom zůstává pro Evropu tabu i dovoz plynu z Íránu, který má vedle Ruska největší zásoby této suroviny.
Pokud projekt Nabucca padne, bude se to přímo týkat také Česka. Provozovatel českých plynovodů Net4Gas se chystá vybudovat společně s rakouskou firmou OMV Gas plynovod mezi Lanžhotem a rakouským plynovodním uzlem Baumgartenem, kde by se mohl na Nabucco napojit.
Skeptické hlasy ohledně budoucnosti Nabucca však nyní zaznívají i z Ázerbájdžánu, který by měl být vedle iráckého Kurdistánu jedním ze dvou hlavních dodavatelů plynu alespoň v počáteční fázi. Tamní šéf ropného výzkumného centra v Baku Ilham Šaban očekává, že projekt narazí na rozpočtové úspory v evropských zemích. „Evropa nemá peníze,“ řekl Šaban podle serveru news.az. ProjektNabucco podle něj slouží Evropanům spíše jako trumf při vyjednávání s Ruskem, jehož hlavním cílem je však snížit ceny za ruský plyn.
Kurdové uvádějí, že jsou schopni naplnit Nabucco až 20 miliardami metrů krychlových plynu ročně, přičemž celková kapacita plynovodu by měla činit 31 miliard kubíků. Dohoda s RWE se týkala také rozvoje plynárenské infrastruktury v Kurdistánu.
Bagdád však namítá, že nelze vyvážet plyn, dokud je surovina zapotřebí přímo v Iráku především k výrobě zatím nedostatkové elektřiny. Těžba kurdského plynu na druhé straně přitahuje pozornost českého byznysu
i z dalšího důvodu očekává další rozvoj této oblasti, a tedy i nové příležitosti pro rozvoj obchodních kontaktů. „Pro české firmy je Kurdistán branou do Iráku,“ říká odborník českého Svazu průmyslu Majid Toma.
Důležitou roli hraje skutečnost, že v Kurdistánu je podstatně lepší bezpečnostní situace než ve zbytku Iráku. Dvanáct českých firem se má v říjnu zúčastnit největšího kurdského veletrhu v Erbilu.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz