KPMG: Čeští výrobci věří v růst
PRAHA (MEDIAFAX) - Podle průzkumu celosvětové sítě poradenských společností KPMG panuje mezi výrobci a poskytovateli služeb optimismus a důvěra v růst. Jak firma informovala ve čtvrtek, budoucnost pro příštích 12 měsíců vidí optimisticky i české firmy.
„V červenci 2010 se u českých výrobců dostaly do plusu téměř všechny sledované ukazatele, přičemž mnohé z nich zaznamenaly oproti začátku roku dvojciferný růst. Významně jsme se tak přiblížili hodnotám, jichž výrobní podniky dosahovaly před krizí,“ shrnul výsledky průzkumu Jan Linhart, Partner společnosti KPMG Česká republika.
U některých sledovaných oblastí jsou hodnoty zhruba na polovině pozitivního skóre, kolem nějž se pohybovaly v době před krizí naposledy v lednu roku 2008. Platí to například pro obchodní aktivitu s 28,7 bodu či pro hodnoty tržeb (21,1 bodu) a zisků (5,8 bodu), které se ještě při předchozím průzkumu nacházely v mínusu.
Velmi optimistické jsou české výrobní firmy také ohledně objemu nových zakázek, jehož čistá váha dosáhla 39,2 bodu. Stejnou hodnotu zaznamenal ukazatel využívání kapacit, který se od propadu v lednu 2009 stabilně zlepšuje. Poprvé od začátku krize se nyní dostává do plusu zaměstnanost s 9,4 bodu.
„Vyhlídky ohledně zaměstnanosti se zlepšily jak v České republice, tak ve světě. Přehnaný optimismus však zatím není na místě. Firmy se nejdříve budou snažit využít stávající zdroje a teprve poté začnou uvažovat o najímání nových,“ uvedl Linhart.
Stejně jako při posledním únorovém průzkumu očekávají firmy po celém světě v příštích dvanácti měsících růst obchodní aktivity. Platí to nejen pro výrobní sektor, ale i pro firmy poskytující služby, jejichž optimismus je však o něco slabší. Obecně se předpokládá růst tržeb a zisků, zlepšila se očekávání ohledně zaměstnanosti a také investic.
Při minulém průzkumu se Česká republika ve srovnání se světovými i evropskými výrobci držela „při zemi“. Zatímco současný český optimismus je tak podle výzkumníků oproti předchozím výsledkům výrazným zlepšením, u ostatních zemí jde spíše o potvrzení minulých hodnot.
I přes uvedené zlepšení zůstávají čeští výrobci podle KPMG za celosvětovým průměrem stále pozadu. V mnoha oblastech dosahují zhruba poloviny globálních hodnot, výrazně zaostávají v očekávání ohledně zisků či výdajů na výzkum a vývoj. Srovnání s Evropskou unií vykazuje o něco menší odlišnosti. S jejím průměrem se Česká republika téměř shoduje v pohledu na využívání kapacit či zaměstnanost. Největším pesimistou je ve sledovaných oblastech Řecko.
KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 137 tisíc pracovníků ve 144 zemích.
Společnost KPMG Česká republika má 780 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a Ostravě. Poskytuje služby v oblasti auditu, daní a poradenství.
Libor Popela, popela@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory