PwC: Zhruba 70% firem letos očekává růst tržeb
PRAHA (MEDIAFAX) - Průzkum společnosti PricewaterhouseCoopers ČR (PwC) mezi majiteli významných českých firem ukázal, že zatímco 60 procentům dotázaných loni klesly tržby, letos očekává 70 procent společností jejich růst. Shrnutí průzkumu firma zveřejnila ve čtvrtek.
Průzkum podle PwC ukázal klady i výzvy firem v rukou soukromých majitelů. Na jedné straně pružnost a lepší schopnost i v dobách krize hledat mezery na trhu a těžit z nich, na druhé straně větší finanční závislost na vlastních zdrojích a mnohdy existenční závislost na osobě majitele.
České firmy podle PwC potvrdily známou zkušenost, že krize je nejlepší období pro inovace a odvážné kroky. Mnohé z nich se tak dokázaly prosadit v oblastech, kam by se v době konjunktury přes konkurenci globálních korporací sotva „probojovaly“. Z toho pramení i optimistické hodnocení českých podnikatelů ve srovnání s konkurencí: na škále od 1 do 10 (1 = nejlepší pozice ve vztahu ke konkurenci) se většina majitelů vidí mezi 1 a 4.
„Optimismus českých společností je paradoxně do značné míry výsledkem hospodářské krize. Řada těchto společností již před krizí hospodařila rozumně a krizi využila jako příležitost omezit zbytečné náklady, zamyslet se nad podstatou svého podnikání a uvědomit si dlouhodobé zdroje hodnot. Nyní jsou připraveny na budoucí růst a expanzi,“ zhodnotil Jiří Moser, vedoucí partner PricewaterhouseCoopers ČR.
Z průzkumu dále vyplývá, že české podniky v rukou soukromého majitele zpravidla mají střednědobou písemnou strategii. Téměř dvě třetiny českých podniků má písemně zpracovanou strategii svého rozvoje, a to nejčastěji pro horizont tří let.
„Pro dlouhodobý úspěch a schopnost zvládnout příští hospodářské výkyvy a obtíže bude důležité, aby ponaučení z času krize zůstala živá i v čase růstu a expanze. Růst přinese nové výzvy potřebu větší formalizace a nastavení funkčních struktur a procesů. Je to možná paradoxní, ale naše zkušenost potvrzuje, že mnohé soukromé společnosti hůře zvládají vlastní růst než hospodářskou krizi,“ uvedla Věra Výtvarová, partnerka zodpovědná za služby pro soukromé společnosti, PricewaterhouseCoopers Audit.
Průzkum PwC také ukázal, že největší motivací k podnikání je pro české vlastníky touha po svobodě v rozhodování a vášeň pro předmět podnikání. Až za těmito silně osobními motivy se umístily faktory jako zajištění osobních či rodinných financí či úspěch a prestiž. Řada českých firem a jejich majitelů je poměrně mladá, takže o předání podniku ještě neuvažuje. Jen 16 procent zvažuje změnu vlastnické struktury v příštích dvou letech. V delším časovém horizontu očekává změnu vlastnické struktury téměř polovina respondentů. Z vlastníků, kteří o předání svého podniku uvažují, preferuje většina buď prodej strategickému investorovi (39 procent), nebo nástupnictví v rodině (35 procent). Závažným zjištěním je však skutečnost, že jen třetina vlastníků má připravený plán pro převzetí podniku pro případ nenadálé situace, např. pokud by vážně onemocněli či náhle zemřeli.
„Neexistence plánu pro případ krizové situace je poměrně rizikovým faktorem jak pro podnik samotný, tak pro nejbližší příbuzné vlastníka. Také nejasná představa o tom, jak vlastník hodlá s podnikem v budoucnosti naložit, může ve střednědobém horizontu představovat i značnou míru nejistoty pro potenciální nástupce, management i zaměstnance podniku,“ varovala Výtvarová.
Libor Popela, popela@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?