Zaostřeno na FX (21.6.2010)
Konec minulého týdne přinesl jen málo zajímavého. Odpovídala tomu také páteční aktivita, která byla výrazně nižší, než byl průměr v minulých dnech. Za pozornost ale stál dopis, který adresoval Barack Obama představitelům zemí G20, kteří se zanedlouho sejdou na tradičním summitu. V tom vybídnul k větší aktivitě v oblasti stimulace poptávky a mimo jiné zdůraznil, že je to především systém volných směnných kurzů, který má být zárukou ekonomického ozdravení. Narážel tím samozřejmě na Čínu, která již více než dva roky de facto fixuje kurz své měny na americký dolar.
Jakoby jej čínští politici vyslyšeli, když už o víkendu oznámila Čínská centrální banka částečné uvolnění kurzu domácí měny juanu. Přestože neuvedla, jak výrazně jej nechá posilovat, trh spekuluje o růstu od tří až po šest procent ročně. Trhy na tuto zprávu reagovaly pozitivně a zejména asijské akcie rostly během dnešního rána častokrát o více než dvě procenta. Zahanbit se nenechaly ani indexy v Evropě, které rovněž vstoupily do nového týdne výrazným růstem. Bez reakce nezůstaly ale ani ostatní trhy. Na devizovém se začalo opět dařit rizikovějším měnám na páru s dolarem a japonským jenem, zatímco na trhu s dluhopisy klesají výnosy rizikovějších cenných papírů, jakými jsou například španělské bondy. Protože dnešek již žádná důležitá data nenabídne, bude to zřejmě právě tato zpráva, která se stane nosnou pro další obchodování v Evropě a v USA.
Pozitivní dopad této zprávy ale může být spíše krátkodobého charakteru. Předně, čínská vláda začíná ochlazovat domácí ekonomiku, která se díky masivní monetární a fiskální expanzi minulých dvou let vymkla kontrole. Toto ochlazování se zřejmě bude stupňovat i do budoucna, kdy bude muset tamní centrální banka začít postupně zpřísňovat úvěrové standardy. Jeho dopad na čínské banky, které se pustily na základě vládního diktátu do bezhlavého úvěrování, může být v budoucnu velmi tvrdý.
Stálá rizika navíc existují v Evropě, kde se zatím nepodařilo uklidnit situaci na dluhopisovém a zejména mezibankovním trhu. Vypadne-li z evropské skříně další kostlivec, dobrá nálada může být okamžitě pryč. Korekce tak sice pokračuje. Je však otázkou, zda ji v dalších dnech nezačnou obchodníci využívat spíše jako dobrou příležitost k opětovným výprodejům.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 15.12.2024
Natural 95 35.61 Kč | Nafta 34.8 Kč |
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání