Výrobci hlásili nejvýraznější zlepšení obchodního klimatu za poslední dva roky.
Markit Economics se specializuje na sestavování obchodních průzkumů a ekonomických indexů, včetně série Indexu Nákupních Manažerů (PMI), která je nyní k dispozici 26 zemím a klíčovým oblastem, včetně Eurozóny a skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Index PMI je nejostřeji sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi centrálními bankami, finančními trhy a osobami rozhodujícími o obchodě.
Výrobní index PMI pro Českou republiku je sestaven společností Markit pro HSBC, vedoucí světovou banku na mezinárodních rozvíjejících se trzích. Je založen na sezónně upravených datech, sestavených z měsíčních odpovědí nákupních manažerů ze zhruba 250 českých výrobních podniků. Zkoumaná skupina je rozvrstvena zeměpisně a podle skupin standardní průmyslové klasifikace (SKP), na základě regionálního i odvětvového podílu na HDP.
PMI je smíšený „difúzní“ index založený na pěti individuálních indexech, zahrnutých v průzkumu (nové objednávky, produkce, zaměstnanost, časy termínů dodání, zásoby nákupů na skladě) a poskytuje výhodný jednociferný souhrn zdraví výrobního sektoru. Hodnota indexu nad 50.0 znamená celkový nárůst, pod 50.0 celkové snížení.
Březnová data PMI zdůraznila výrazné zotavení obchodních podmínek v české výrobě v prvním čtvrtletí roku 2010. Růst produkce i nových objednávek se v obou případech od února zrychlil na dvouletá maxima. Exportní trh byl klíčovým zdrojem lepšící se poptávky a nový zahraniční obchod vzrostl nejvýraznějším tempem od února 2007. Nejnovější údaje také signalizovaly nárůst zaměstnanosti v oblasti průmyslu poprvé za jednadvacet měsíců. Index PMI dosáhl hodnotou 56.8 dvouletého maxima.
Březnová data ukázala, že zpracovatelské sektory České republiky i EU zaznamenaly na začátku roku 2010 zlepšení obchodních podmínek, což viditelně kontrastovalo s prudkým útlumem zaznamenaným před rokem.
Srovnání indexů České republiky a EU se datuje k červenci 2001, kdy byla data pro Českou republiku poprvé k dispozici.
Zdroj:
Markit EconomicsPoslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory