(Kurzy.cz)
ČS - koment 18.3. - CEE a US makro
· (PL+HU) Maďarský finální údaj za průmyslovou výrobu potvrdil předběžný odhad: průmysl v lednu přidal 3,4% r/r, po očištění o počet pracovních dnů 5,7% r/r. Polská průmyslová výroba za únor byla nakonec o něco lepší než trh čekal (8,9%), jelikož meziročně přidala 9,2%. V meziměsíčním srovnání přidala 3,1%. Příjemně překvapil výrobní sektor, jenž přidal 4,3% m/m a 10,7% r/r (rostly například počítače, auta i elektrická zařízení). Stavebnictví naopak velice slabé kvůli drsnému počasí. Oproti lednu to sice bylo o něco lepší (+4,3%m/m), v meziročním srovnání však velice slabé (-24,6%), jelikož zima byla letos obzvláště tuhá. Obecně data potvrzují pokračující ačkoli pomalé oživení.
· (CEE) Prezident EBRD včera odporučoval zemím východní Evropy, aby se zdržely aktivního oslabování svých měn. Nedávné posilování totiž vyvolalo obavy (a v napr. v Polsku již i verbální reakci centrálních bankéřů), že silné domácí měny budou snižovat konkurenceschopnost vývozců a tak oslabovat ekonomický růst. Mirow řekl, že není příznivcem slabých měn, které jenom vyvolávají iluzi o konkurenceschopnosti ekonomiky. Polsko si, dle něj, vedlo v krizi dobře a teď si užívá příliv kapitálu.
· (EMU) Včera opět promluvil Trichet ohledem Řecka a dalších vysoce zadlužených zemí eurozóny. Vyhlásil, že konsolidovaná rozpočtová situace eurozóny není nejhorší mezi průmyslově vyspělými zeměmi a že nemá důvod pochybovat o solidnosti ostatních zemí pokud dodržují své programy stability. Na otázku o možnosti vyloučení Řecka z měnové unie odpověděl, že absurdní hypotézy komentovat nebude.
· (US) Včerejší PPI zaznamenal největší pokles za posledních 7 měsíců a ukázal že výrobní ceny poklesly v únoru o 0,6% (trh čekal -0,2). Podle ministerství poklesly zejména náklady na energie. Dnešní Inflační data by měla zajímat trh jen okrajově, jelikož velmi pravděpodobně potvrdí nízkou inflaci. Omnoho zajímavější budou index filadelfského Fedu a index předstihových ukazatelů. Očekávání u obou ukazují na zpomalování oživení. Pokud by byly údaje ještě horší než se čeká, patrně by to vedlo k obnovení pesimistického pohledu na vyhlídky americké ekonomiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Ceny benzínu v Polsku
- Cena nafty v Polsku
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej americký dolar USD
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- ČS - koment 18.3. - intervence G7 proti jenu, americká inflace, Polsko jede
- ČS - koment 20.2. - měny CEE díky intervencím v laufu, inflace v USA
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?