(Kurzy.cz)
ČS - koment 18.3. - CEE a US makro
· (PL+HU) Maďarský finální údaj za průmyslovou výrobu potvrdil předběžný odhad: průmysl v lednu přidal 3,4% r/r, po očištění o počet pracovních dnů 5,7% r/r. Polská průmyslová výroba za únor byla nakonec o něco lepší než trh čekal (8,9%), jelikož meziročně přidala 9,2%. V meziměsíčním srovnání přidala 3,1%. Příjemně překvapil výrobní sektor, jenž přidal 4,3% m/m a 10,7% r/r (rostly například počítače, auta i elektrická zařízení). Stavebnictví naopak velice slabé kvůli drsnému počasí. Oproti lednu to sice bylo o něco lepší (+4,3%m/m), v meziročním srovnání však velice slabé (-24,6%), jelikož zima byla letos obzvláště tuhá. Obecně data potvrzují pokračující ačkoli pomalé oživení.
· (CEE) Prezident EBRD včera odporučoval zemím východní Evropy, aby se zdržely aktivního oslabování svých měn. Nedávné posilování totiž vyvolalo obavy (a v napr. v Polsku již i verbální reakci centrálních bankéřů), že silné domácí měny budou snižovat konkurenceschopnost vývozců a tak oslabovat ekonomický růst. Mirow řekl, že není příznivcem slabých měn, které jenom vyvolávají iluzi o konkurenceschopnosti ekonomiky. Polsko si, dle něj, vedlo v krizi dobře a teď si užívá příliv kapitálu.
· (EMU) Včera opět promluvil Trichet ohledem Řecka a dalších vysoce zadlužených zemí eurozóny. Vyhlásil, že konsolidovaná rozpočtová situace eurozóny není nejhorší mezi průmyslově vyspělými zeměmi a že nemá důvod pochybovat o solidnosti ostatních zemí pokud dodržují své programy stability. Na otázku o možnosti vyloučení Řecka z měnové unie odpověděl, že absurdní hypotézy komentovat nebude.
· (US) Včerejší PPI zaznamenal největší pokles za posledních 7 měsíců a ukázal že výrobní ceny poklesly v únoru o 0,6% (trh čekal -0,2). Podle ministerství poklesly zejména náklady na energie. Dnešní Inflační data by měla zajímat trh jen okrajově, jelikož velmi pravděpodobně potvrdí nízkou inflaci. Omnoho zajímavější budou index filadelfského Fedu a index předstihových ukazatelů. Očekávání u obou ukazují na zpomalování oživení. Pokud by byly údaje ještě horší než se čeká, patrně by to vedlo k obnovení pesimistického pohledu na vyhlídky americké ekonomiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?