(Kurzy.cz)
ČS - koment 22.2. - týdenní restart
O Makro data: Tento týden by se pozornost měla soustředit především na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a první revizi údajů o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. U objednávek jsou očekávání poměrně optimistická, rizikem je tedy spíše zklamání. U HDP některé údaje (zahraniční obchod a zásoby) zveřejněné od prvního odhadu naznačují možnost revize směrem dolů. Údaje z trhu s rezidenčními nemovitostmi by měly ukázat určité zotavování po pohybu směrem dolů souvisejícím s koncem podpory pro prvokupce. Zlepšení situace naznačily i údaje o zahájených stavbách domů z minulého týdne. Konečně u spotřebitelské důvěry se čeká stagnace až lehký pokles. Je zde celkem slušný prostor pro pozitivní překvapení, hodně bude záležet na tom, jak se momentálně Američané dívají na budoucnost. Důležitá vystoupení budou mít ministr financí Geithner a prezident Fedu Bernanke. Promluví také řada dalších lidí z Fedu: Yellen, Bullard, Pianalto, Dudley, Kocherlakota, Evans a Tatulko.
O FX a FI: Výnosy dluhopisů minulý týden poměrně výrazně vystřelily nahoru. Důvod pro další znatelnější růst by se hledal těžko, naopak CPI na konci týdne by dávala dobré důvody pro jejich pokles. U dolaru je dobře možná korekce po jeho prudkém posílení kvůli zvýšení diskontní sazby v USA, reakce podle nás byla příliš silná.
O Makro data: V Evropě bude tento týden sice hodně dat, ale nic z toho co bude zveřejněno by nemělo zásadněji ovlivnit obchodování. Německý konjunkturální index IFO by měl potvrdit pokračování oživení (po pátečním německém PMI výrobním je to skutečně velmi pravděpodobné). Francouzský CPI a M3 by měly potvrdit ekonomiku bez inflace a bez inflačních tlaků. Tedy velký prostor pro nízké sazby ECB. U objednávek v průmyslu by měl hodně působit bazický efekt, takže by opticky měly vypadat dobře. Z hlediska úrovní to až tak velká sláva nebude. Konečně indexy důvěry za eurozónu by také měly ukázat pokračující pozvolné oživení. Rizikem pro Evropu je především dění v Řecku, konkrétně chystaná generální stávka na středu. Mezičasem kvůli stávce celníků dochází benzín.
O FI: Podobně jako v USA ani v Evropě nevidíme důvod pro další bezprostřední růst výnosů. Spíše je možná korekce.
CEE region
O Makro data: Už zase nám zasedají centrální banky. Ta polská poprvé v nové sestavě. I když se zdá, že nová měnová řada by měla být více jestřábí než ta předchozí, žádné dramatické obraty v měnové politice nelze čekat. Sazby dle nás zůstanou beze změny ještě pár měsíců (momentálně na 3,50%) a až začátkem léta by mělo dojít k prvnímu zvýšení o 25 bodů. To proto, že ve druhé polovině roku by již inflace měla začet pomalu stoupat, čemuž se bude muset přizpůsobit i měnová politika. Maďarská centrální banka by měla pokračovat v pozvolném uvolňování sazeb, jelikož ekonomika ještě potřebuje podpořit a situace na trhu to prozatím dovoluje. Tam pokud tržní nálada vydrží by sazby celkově mohly klesnout až k 5,50% (momentálně na 6,0%).
O FI a FX: Nic se zveřejněných lokálních dat by nemělo trhy zamávat. I nadále bude převládat vliv z globálních trhů a vývoj rizikové averze. Z amerických dat by mohla mít špatný vliv negativná překvapení, zejména případná revize předběžného odhadu HDP (prostor tam je, jelikož předběžné číslo bylo pozitivní překvapení).
Jana Krajčová
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?