Unikl návrh závěrečné zprávy kodaňské klimatické konference, summit je ve zmatku (9.12.2009)
KODAŇ (MEDIAFAX) - (Zprávu jsme aktualizovali v celém rozsahu.)
Do médií unikl ve středu návrh závěrečné zprávy klimatické konference v Kodani. Text se podle zprávy deníku Guardian odklání od Kjótského protokolu, snižuje vliv OSN a poskytuje bohatým státům možnost vypouštět téměř dvakrát více emisí než chudým.
Zástupci rozvojových států reagovali na únik velmi pobouřeně - z dokumentů totiž vyplývá, že lídři všech zemí budou příští týden vyzváni k podepsání dohody, která klade velmi nevyvážené požadavky na různé státy světa. Středeční jednání v Kodani jsou proto ve zmatku.
S největší pravděpodobností bude nyní nutné text stáhnout, především kvůli reakci již předtím skeptických států, jako je Čína nebo Indie, a dalších rozvojových zemí. Během nadcházejících dní by se měly objevit nové texty. Z těch by měl vzejít souhrn, s nímž budou souhlasit všechny státy.
„Tento text okrádá rozvojové země o jejich spravedlivý a rovnoprávný podíl v atmosférickém prostoru,“ prohlásil Lumumba Di-Aping, súdánský předseda skupiny 132 rozvojových států, do níž patří G77 a Čína.
V jednání však míní rozvojové země podle Di-Apinga pokračovat.
„Neopustíme nyní jednání, protože nedovolíme neúspěch Kodaně. Ale nepodepíšeme nerovnou dohodu. Nepřijmeme takovou smlouvu, která odsuzuje 80 procent světové populace k dalšímu utrpení a nespravedlnosti,“ řekl Di-Aping.
Reakci zástupců rozvojových států na způsob jednání Velké Británie nebo Spojených států popsali analytici z bohatších států jako přehnanou, ale v základě zcela správnou.
„Návrh rámcové dohody poukazuje na machinace probíhající v zákulisí, jež provádí zaujatý hostitel. Místo aby se choval jako vyjednavač, přiklání se k rozvinutým státům,“ prohlásil mluvčí neziskové skupiny Cafod podporující rozvoj.
Podle návrhu, jehož text omylem unikl, by do roku 2050 měly rozvinuté státy mít možnost vypouštět až dvojnásobný objem emisí skleníkových plynů než rozvojové. Chudé země nesmí podle textu překročit limit 1,44 tun uhlíku na osobu do roku 2050, zatímco pro bohatší státy je limit 2,67 tun.
Pro rozvojové státy návrh také zavádí povinnost dalších omezení a opatření, jež nebyly součástí Kjótského protokolu. Ten je jediným existujícím textem, který stanoví zákonnou povinnost omezovat vypouštěné emise skleníkových plynů.
Z textu dále vyplývá, že bude oslaben vliv OSN v nakládání s financemi určenými na boj s klimatickou změnou. Nově vzniklý "zelený fond" by totiž měla spravovat Světová banka a Globální fond životního prostředí (GEF). Okrajovou roli dává text OSN i ve vyjednávání.
Dále rozděluje chudé státy, a to tak, že vytváří novou kategorii rozvojových států, a to „nejzranitelnější“.
„Jde jen o rámcový návrh, ale zvyšuje riziko toho, že když se velké země shodnou, malé tím utrpí. V každém případě musí být zásahy do emisí větší. Připouští příliš mnoho různých kliček a neukazuje na nic takového jako čtyřicetiprocentní omezení, které vědci prohlašují za nutné,“ uvedl podle Guardianu analytik Antonio Hill.
Na tzv. dánském textu podle Guardianu pracovala skupina jednotlivců, pravděpodobně zahrnující představitele Velké Británie, Spojených států a Dánska. Text byl dokončen tento týden a dosud k němu měl přístup jen velmi malý počet států.
Tereza Frantová, frantova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla