Sněmovna vyzvala vládu, aby zastavila tendr na odstranění starých ekologických zátěží
PRAHA (MEDIAFAX) - Poslanci v pátek vyzvali vládu, aby zastavila přípravu na realizaci tendru na odstranění starých ekologických zátěží. Pro hlasovalo 73 zákonodárců, proti bylo pouze 31 poslanců.
„Sněmovna žádá vládu, aby revokovala svoje usnesení a zastavila přípravu realizace zakázky na odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací,“ přečetl návrh usnesení šéf lidovců Cyril Svoboda.
Nejvíce se tendr na odstranění starých ekologických zátěží nelíbí právě lidovcům, uvádějí, že není jasné, co a kdy se má odstranit a kolik to má stát. Svoboda již v minulosti několikrát vládu vyzval, aby zakázku, kterou považuje za netransparentní, zastavila. Rovněž nechce, aby se na odstranění ekologických škod podílelo nějaké nadnárodní konsorcium, ale dostaly šanci české firmy. Podle něj se má zakázka nyní zastavit a další vláda s politickým mandátem ať tendr jasně představí.
"Superzakázka je spíš supertunel na státní finance," sdělil lidovec Jiří Carbol s tím, že posudek na tendr zpracoval bývalý proděkan z plzeňských práv Milan Kindl, který je spojen s kauzou "rychlotitulů."
"Na základě analýzy, ministerstvo financí rozhodlo o prodloužení lhůty na podávání nabídek do 10. června 2010, to ale není žádné alibi, to je právní realita a takový je stav věcí," prohlásil premiér Jan Fischer. Vláda se podle jeho slov nedomnívá, že by se měla zakázka zrušit. Pokud však podle jeho slov sněmovna přijme usnesení, které bude navrhovat zrušení tendru, tak to kabinet projedná. "Vláda se pak k tomu vrátí a posoudí, zda existují zákonné důvody ke zrušení," dodal během rozpravy premiér.
Poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) se během rozpravy pozastavovala nad laxním přístupem vlády, podle ní je zájem vlády o odstranění ekologických zátěží pouze předstíraný. "Pak se tedy nedivme, že cena zakázek neustále stoupá," uvedla.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že celý proces je transparentní a pokud kontrola například zjistí, že území nebylo řádně očištěno, tak nebudou peníze vyplaceny. "Všude je supervize a bezpečnostní mechanismus, aby si stát mohl být jistý, že za své peníze dostane dobrou práci," sdělil. Kalousek se svých kolegů v parlamentě také zeptal, proč zákonodárci zoufale nechtějí, aby se vláda na nabídky firem podívala a mohla například zjistit, že jsou výhodné. "To mi není jasné," dodal.
Do tendru, který je jedním z největších za existenci ČR, se přihlásilo šest firem. Do dalšího kola výběrového řízení postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services. Původně nepostoupily sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno.
PPF se do tendru vrátila po rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na úřad se obrátily i konsorcia Deme Environmental a konsorcia PD-Gruppe - Stavoprogres Brno, rozhodnutí ÚOHS však zatím právní nenabyla právní moci. Ministerstvo financí (MF) proto posunulo termín pro podání nabídek na 10. června 2010 ve čtyři hodiny odpoledne. Pokud by se do řízení vrátili i dvě konsorcia, stále by tak měla dost času se znovu zapojit do zadávacího řízení a připravit své cenové nabídky.
Otevírání obálek s nabídkami proběhne 14. června 2010 v deset hodin dopoledne.
Zakázka za 115 miliard ale vyvolává už od začátku kritiku. Podle odborníků by totiž odstranění ekologických škod mělo stát pouhou třetinu nabízené částky.
Petr Vlasák, Iva Vokurková, vlasak@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Odstranění ekologických zátěží za stamiliony – „SERIÁL VÝZNAMNÉ ZAKÁZKY“
- Společnosti, s nimiž byla ukončena smlouva na odstranění ekologických zátěží vzniklých před privatizací - ke dni 31.12.2017
- Společnosti, s nimiž má MF uzavřenou smlouvu na odstranění ekologických zátěží vzniklých před privatizací - ke dni 31.12.2017
- Společnosti, s nimiž byla ukončena smlouva na odstranění ekologických zátěží vzniklých před privatizací - ke dni 30.6.2020
- Společnosti, s nimiž má MF uzavřenou smlouvu na odstranění ekologických zátěží vzniklých před privatizací - ke dni 31.12.2019
- Společnosti s platnou smlouvou na odstranění ekologických zátěží
- Společnosti, s nimiž byla ukončena smlouva na odstranění ekologických zátěží vzniklých před privatizací - ke dni 30.6.2021
- Společnosti, s nimiž byla ukončena smlouva na odstranění ekologických zátěží vzniklých před privatizací - ke dni 31.12.2021
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory