Nobelovu cenu za ekonomii získali Elinor Ostromová a Oliver Williamson
STOCKHOLM (MEDIAFAX) - Američtí ekonomové Elinor Ostromová a Oliver Eeaton Williamson získali Nobelovu cenu za ekonomii za rok 2009 za své analýzy ekonomického vládnutí. Informuje o tom v pondělí agentura Reuters.
"Za posledních třicet let se jejich klíčové příspěvky podílely na tom, že se výzkum ekonomického vládnutí posunul z okrajové záležitosti na přední místa vědeckého zájmu," vysvětlil své rozhodnutí výbor pro udělování Nobelovy ceny.
Ostromová cenu získala za svoji práci o veřejných zdrojích a Williamson za teorii řešení firemních konfliktů.
„Tato jména jsou v ekonomických kruzích již delší dobu hodně známá, proto se nedá polemizovat o to, že by cena nebyla zasloužená,“ prohlásil k zisku Nobelovy ceny hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek. „Dá se říci, že cenu nedostala již dlouho samotná ekonomie, jako makroekonomice či oblast finančních trhů, ale nedá se říci, že by to bylo špatně,“ dodal Marek.
Udílení Nobelových cen za ekonomii podle Marka jen poukazuje na to, že ekonomie je široce rozkročená věda, která musí reflektovat i další sociální vědy. „Je to věda, která je o lidech, a na rozdíl od fyziky či chemie nemůže vysvětlit všechno v poučkách,“ uzavřel analytik.
Součástí ocenění, které uděluje švédská Královská akademie věd, je také částka 10 milionů švédských korun (asi 25 milionů českých korun).
Nobelova cena za ekonomii, jejíž oficiální název je Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, se udílí od roku 1968. Protože ale ocenění není uvedeno v Nobelově závěti, peněžní odměna se nevyplácí z Nobelova fondu.
V roce 1968 se také rozhodlo, že se žádné další ceny na památku Alfreda Nobela již zavádět nebudou.
Elinor Ostromová je v historii první ženou, která vůbec Nobelovu cenu za ekonomii obdržela. Narodila se v roce 1933. V roce 1973 spolu se svým manželem Vincentem Ostromem založila na univerzitě v Indianě workshop politické teorie a veřejné politiky. Je autorkou mnoha knih o teorii organizací, politických vědách a státní správě. Vyučuje na univerzitě v Indianě. Je členkou Akademie věd USA, bývalou prezidentkou Americké asociace politických věd a za svou práci získala celou řadu ocenění.
Oliver Williamson se narodil v roce 1932. Spolu se Ostromovou je členom Akademie věd, před dvěma lety dostal titul čestného člena Americké ekonomické asociace. Napsal čtyři knihy, které se zabývají způsobem vládnutí, ekonomickými asociacemi a trhy. V současné době je emeritním profesorem na ekonomické škole Haas School of Business.
Zdenek Gazur, Tereza Peprníková, gazur@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti