Janotův balíček není ani úsporný, ani protikrizový, říká Nečas
PRAHA (MEDIAFAX) - Místopředseda ODS Petr Nečas v pondělí představil výhrady strany vůči úspornému balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Balíček podle občanských demokratů není úsporný, ani protikrizový, uvedl Nečas a přiznal, že za současného stavu má ODS s balíčkem problém.
"Návrh, který schválila vláda, není úsporný balíček," vysvětlil Nečas s tím, že navýšení daní o více než 50 miliard korun není úspora ale razantní masové opatření, které by zvládl každý. Balíček podle Nečase není ani protikrizový, protikrizové kroky totiž podle něj ohrožuje navýšení daní.
Nečasovi vadí, že složky na straně výdajové a příjmové nejsou stejné. Daleko výraznější je podle něj složka navýšení příjmů. "Poměr škrtání výdajů a navýšení příjmů je 1:2, to znamená, že na výdajích škrtne zhruba 25 miliard a na příjmech chce získat až 50 miliard," vysvětlil ekonomický expert ODS Martin Kocourek s tím, že takovýto poměr nebyl ODS před schválením balíčku vládou znám. ODS je podle slov Nečase státotvorná a balíček ve sněmovně podpoří. Doufá, že se tam z něj nestane trhací kalendář, ze kterého si každý vyjme a přidá do něj, co chce.
Kocourek představil alternativní návrh strany, který by byl vyváženější. "Tímto chceme dokumentovat, že nechceme pouze kritizovat, ale že schodek by šel snížit na zhruba 160 miliard korun i bez tak radikálního navyšování daní," uvedl Nečas, který ovšem strana nebude prosazovat. "Chceme pouze poukázat na to, že to jde i jinak," dodal místopředseda strany. Oba se shodli na tom, že správné by bylo, aby poměr příjmové a výdajové složky snižování schodku byl 1:1.
Občanští demokraté nemají problém se snižováním platu státních zaměstnanců včetně soudců a nepočítají s tím, že by soudci proti snižování platů protestovali. "Doufám, že v tomto státě není 2000 lidí, kteří žijí mimo dopady krize a současný ekonomický stav, takže to, že by si soudci na snížení platů stěžovali, nepředpokládám," dodal Nečas.
Úsporný balíček schválila v pondělí vláda, sněmovna ho má na programu mimořádné schůze ve čtvrtek. Při snížení schodku z 230 na 155,3 miliardy korun ministerstvo financí počítá se zmrazením důchodů, zmrazením platů úředníků a stagnací výše životního a existenčního minima. Janota také navrhuje zvýšení DPH, zvýšení spotřebních daní, zvýšení daně z příjmu fyzických osob o 23 procent při výdělku nad 145 000 korun měsíčně, zrušení slev na pojistném, zdanění náhrad ústavních činitelů a zvýšení stropu pro pojistné na šestinásobek průměrné mzdy. Snížení výdajů se dotkne také porodného, rodičovského příspěvku či nemocenského pojištění. Balíček počítá i se snížením platů o čtyři procenta mimo ústavní činitele, snížením příspěvku postiženým na provoz auta o pět procent v II. stupni a o 20 procent ve III. stupni a úsporami na úrocích. Tato opatření by měla státu ušetřit 114,2 miliardy korun.
Adriena Ružicková, ruzickova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?