Summit G20 bude řešit hospodářskou krizi, ale i otázky bankovních bonusů
PITTSBURGH (MEDIAFAX) - Světoví představitelé 20 nejsilnějších rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik světa se ve čtvrtek a v pátek setkají na summitu zemí G20. Summit má na programu mimo jiné i projednávání restrikcí na bankovní bonusy.
Na jednotném postupu při projednávání restrikcí se shodly i země Evropské unie při svém čtvrtečním neformálním setkání, kterého se za Českou republiku účastnil premiér Jan Fischer. Bankovní bonusy jsou jablkem sváru. Evropská unie chce zavést sankce pro banky, které budou vyplácet příliš vysoké bonusy svému vedení. Nejsilněji požaduje zavedení restrikcí Francie v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym. Ten se na začátku týdne nechal slyšet, že pokud se G20 na jejich restrikcích nedohodne, tak on opustí summit. Francie je v podstatě dvojím členem G20. Ke skupině náleží jak sama za sebe, tak za Evropskou unii, která se ke skupině G20 také počítá. Dalšími takovými zeměmi jsou Velká Británie, Itálie a Německo. Evropskou unii nicméně na jednání bude zastupovat země, která předsedá radě Evropské unie, tedy Švédsko.
Dalším z bodů summitu mají být i východiska ze stimulačních programů jednotlivých vlád na podporu ekonomiky. Jednotliví představitelé států G20 však již prohlásili, že na zrušení stimulačních opatření je příliš brzy. Ty by tedy měly státy odvolat až po té, co finanční krize bude definitivně za nimi.
Čína, která se též počítá mezi země G20, na jednání zřejmě vznese požadavek, aby se rozvojové státy více podílely na chodu a rozhodování Mezinárodního měnového fondu (MMF). Toto opatření by se krom Číny mohlo týkat i Brazílie a Indie.
Státy G20 budou pokračovat v projednávání bodů ze summitu, který se uskutečnil v Londýně. Na programu tak asi nebude chybět ani plán na přepracování finančního sektoru. „Je velmi důležité, abychom se shodli na konkrétních výsledcích, které půjdou dál než ty z Londýna,“ prohlásila k nadcházejícímu summitu německá kancléřka Angela Merkelová.
Šéfka Světové banky Ngozi Okonjo-Iwealová se zase ve čtvrtek nechala slyšet, že by se summitů zemí G20 měly účastnit i chudší státy a zřejmě tuto myšlenku bude propagovat dál. „Chudé státy by měly být brány v úvahu, měly by se jednání účastnit,“ řekla Okonjo-Iwealová, která sama má nigerijskou národnost. Podle ní jsou na summitech již nyní přítomny chudší regiony včetně Africké unie, ale pouze jako pozorovatelé to chce změnit. „Již nyní jsme spíše G30 než G20,“ dodala bankéřka.
Zatím poslední summit G20 proběhl v dubnu v Londýně. Mezi země G20 patří Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Německo, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, Jižní Afrika, Jižní Korea, Turecko, Velká Británie, Spojené státy americké a Evropská unie. Kromě těchto států se summitů účastní i zástupci Mezinárodního měnového fondu a světové banky.
Tereza Peprníková, peprnikova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?