Japonský jen včerejší zisky nedokázal udržet
Velký zájem včera v průběhu ranního a dopoledního obchodování projevovali obchodníci o japonskou měnu, která prudce zpevňovala na všech nejvíce obchodovaných párech, poté, co ze Spojených států přišly zprávy o hrozícím bankrotu automobilek General Motor a Chrysler a akcie v Evropě otevřely s vysokými ztrátami. Japonská měna tak na krátko opět získala statut bezpečného přístavu, když k ní obchodníci přecházeli ze strachu z dalších výprodejů a ta se tak jen k dolaru v průběhu včerejšího rána dostala krátce až na cenu 95,90 USD/JPY, zatímco k euru zpevnila na 126,40 EUR/JPY. Tak jako již mnohokrát v minulých týdnech, také včera však JPY potvrdil, že není schopen podobné zisky dlouhodobě udržet a ještě v dopoledních hodinách tak začal oslabovat, aby o naprostou většinu těchto pozic do konce dne přišel, a to i přesto, že v červených číslech uzavřel také americké akciové indexy (DJIA -3,27%). Japonská měna tak zůstává pod prodejním tlakem, přičemž na vině není nic jiného než stav domácí ekonomiky, která je díky propastně slábnoucí zahraniční poptávce jednou z vůbec nejvíce zasažených finanční krizí. To nakonec potvrdila již noc z neděle na pondělí a předběžné výsledky únorové průmyslové produkce. Ta se meziměsíčně podle Ministerstva průmyslu a obchodu propadala o 9,4%, což byl výsledek ještě o tři desetiny slabší, než původní odhady a zároveň údaj, který posunul meziroční propad průmyslové výroby na dechberoucích 38,4%. Kolaps výroby je přitom dán právě slabší zahraniční poptávkou, která v minulých měsících dramaticky snížila objem nových zakázek a stlačila tak objem exportu za posledních dvanáct měsíců na polovinu. Právě nízký export je pak jedním z hlavních důvodů proč JPY ztrácí statut bezpečného přístavu vzhledem k tomu, že se díky němu Japonsko poprvé za posledních 25 let dostalo do situace, kdy má deficitní obchodní bilanci. V lednu pak Japonsko vykázalo také deficitní běžný účet platební bilance, jehož přebytek byl v minulých měsících jedním z důležitých zdrojů růstu japonské měny. Ta totiž kdykoliv na trhu stoupla nejistota a vyschly kapitálové toky, mohla zpevňovat díky skutečnosti, že je Japonsko čistým věřitelem a finanční toky tak směřují směrem do Japonska.
Tato situace je však nyní minulostí a proto bude podle našeho názoru pro JPY velmi těžké navázat na předchozí zisky a případně tyto pozice ještě navýšit. Ve slábnutí dnes japonskému jenu nijak výrazně nezabránily ani ekonomická data zveřejněná v noci ze včerejška na dnešek, která přinesla jedno příjemné překvapení, v podobě únorových výsledků výdajů domácností, které klesaly meziročně „jenom“ o 3,5%, zatímco konsenzus počítal s kontrakcí o 4,6%. Největším zdrojem kontrakce výdajů se přitom staly především výdaje na nábytek a vybavení domu (-14,8%), oděvy a obuv (-13,1%) a zdravotnickou péči (-10,4%), zatímco rostly pouze výdaje na dopravu (+9,3%) a mírně pak ještě na bydlení a vzdělání. Zatímco tyto výsledky překvapily lehce pozitivně, dojem z lepších čísel rychle zkazila únorová míra nezaměstnanosti, která rostla na, pro Japonsko historicky velmi vysokých, 4,4% (oček.: 4,3%) a hůře si vedly také průměrné příjmy, které se meziročně dočkaly kontrakce o 2,7% (oček.: -1,4%).
Pro dnešek budou alfou a omegou na jenových párech v noci z úterý na středu zveřejněné výsledky indexu Tankan, který patří mezi nejvýznamnější barometry podnikatelského klima mezi firmami. Ten by měl vykázat v 1Q prudké zhoršení situace, když se má jen ve výrobě propadat z -24b. na -55b. a ve službách pak z -9b. na -26b. Silným market moverem na jenových párech pak bude také situace na finančních trzích, která se v Asii začala pozvolna vylepšovat, když tamní akciové indexy dokázaly navzdory včerejším výprodejům růst, což se i v ranních hodinách projevuje dalším oslabováním JPY. Ten se k dolaru v 7:50 prodával na ceně 98,06 USD/JPY.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Bitcoin klesá pod 42 000 dolarů. Největší kryptoměna nedokázala udržet včerejší zisky a aktuálně se obchoduje za 41 800 USD
- Bitcoin klesá pod 42 000 dolarů. Největší kryptoměna nedokázala udržet včerejší zisky a aktuálně se obchoduje za 41 800 USD
- Technická analýza: Dolar včera nedokázal udržet zisky a je zpět u 1,07 EURUSD
- Euro si v minulém týdnu své zisky udržet nedokázalo
- Ranní přehled: Akcie na Wall Street nedokázaly udržet úvodní zisky a zakončily středeční seanci na denních minimech
- Wall Street 20.10. - akcie nedokázaly udržet zisky z úvodu seance
- Euro si nedokáže udržet zisky ECB
- Euro nedokázalo udržet zisky
Benzín a nafta 26.01.2025
Natural 95 36.79 Kč | Nafta 36.13 Kč |
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.