Severomořský Brent včera na 16-ti měsíčním minimu
Cena severomořské ropy Brent, která ještě v polovině července atakovala svá historická maxima poblíž 150 USD/barel včera opět padala jako kámen, když se v průběhu odpolední seance dostala až na cenu 66,26 USD, kde se naposledy prodávala v květu 2007. Důvody k masivnímu výprodeji jsou dva, a to slabý americký dolar, který se také včera držel pod hranicí 1,35 EUR/USD a zůstával tak nadosah svého ročního maxima a zejména očekávané zpomalování světové ekonomiky, včele se Spojenými státy, které snižuje poptávku po černém zlatě. Středeční a čtvrteční fundamenty, kdy byly v USA zveřejněny výsledky maloobchodních prodejů a ukazatele výrobní aktivity, nenechávají nikoho na pochybách, že růst americké ekonomiky do dalších čtvrtletí prudce zpomalí, a to ještě v tom lepším případě, když nelze vyloučit ani recesi největší světové ekonomiky. Ta se již nemůže opírat o dva základní pilíře z minulého čtvrtletí, tedy spotřebitelské výdaje, jež dokonce pravděpodobně ještě klesnou a o čistý export, který byl v 2Q mimořádně silným růstovým faktorem. O nic lépe se přitom nevyvíjí situace ani v Evropě, kde již druhé čtvrtletí přineslo úplné zastavení, nebo kontrakci největších ekonomik. Včera přišlo německé ministerstvo financí s ostrou revizí hospodářského růstu do roku 2009, která snížila výhled z původních 1,2% na 0,2%, což je přímým důsledkem finanční krize jejíž dopad na ekonomiku navíc ještě není zcela zřejmý. Podobně slabý růst (či recese) pak pravděpodobně potká také ostatní evropské země, což výhled pro světovou poptávku po ropě výrazně omezí.
Tohoto faktu si je vědom také OPEC, kterému klesla tržby a který se tak rozhodnul svolat do Vídně pohotovostní zasedání na 24. října, tedy o necelý měsíc před oficiálně plánovanou schůzí, která se měla uskutečnit 18. listopadu. Na tomto zasedání velmi pravděpodobně dojde ke snížení těžby a otázkou je tak nyní pouze o kolik. Jak naznačil katarský ministr pro ropu Abdullah al-Attiyah, výstup bude pravděpodobně snížen o milion barelů, což je číslo nad kterým se shoduje také většina analytiků. Ani tato redukce však pravděpodobně nepřinese kýžený efekt znovuobnovení růstu cen a spíše pouze zbrzdí jejich pád, když se situace v největších ekonomikách, zejména pak ve Spojených státech, s každým novým fundamentem pouze zhoršuje.
Ani oznámení pohotovostního zasedání nedokázalo výprodej ropy zastavit. Medvědí náladě navíc včera znovu pomohly výsledky zásob ropy, které podle EIA v minulém týdnu rostly o 5,6 mil. barelů na 308,2 mil., což bylo vysoko nad očekáváním trhu, který počítal s růstem o 2 mil. Ještě více se pak zvyšovaly zásoby benzínu, jež poskočily o 7 mil. barelů na necelých 194 mil., opět daleko od odhadů trhu, které se točily kolem růstu o 3 mil. barelů. Dnes ráno se barel severomořského brentu prodával znovu nad hranicí 70 USD/barel a i přestože je cena ropy podle 14 denního RSI již silně přeprodaná, její další pád rozhodně nelze vyloučit.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory