(Kurzy.cz)
V aukci Meissner-Neumann se prodalo umění a starožitnosti za 7,3 milionu korun
V sobotu 27. září 2008 se v sále pražského hotelu Holiday Inn konala první podzimní aukce aukčního domu Meissner-Neumann. Dražilo se 970 položek rozčleněných do 9 oddílů, téměř 700 se jich prodalo. Dražitelé utratili v aukci 7,3 milionu korun.
S velkým zájmem sběratelů se setkala kolekce starožitných hodinek. Dražily se některé unikáty, například anglické lunární hodinky ze 17. století, jež sestrojil londýnský hodinář CH. Mason. Jejich cena vystoupila ze 45 000 na 90 000 korun. Mimořádnou sběratelskou hodnotu měly také zlaté pánské kapesní hodinky z Francie z poslední třetiny 18. století s bohatým prořezáváním. Začaly se dražit na 35 000 korun a nový majitel je získal za 60 000 korun.
Nejdražším obrazem aukce se stal olej Josefa Vyleťala Tančící skelet z roku 1987. Ze 150 000 korun vystoupila jeho cena na 220 000. K obrazům, o něž dražitelé sváděli boje, patřil mimo jiné Lesní interiér vynikajícího krajináře 19. století Julia Mařáka (vyvolávací cena 120 000 korun, vydraženo za 150 000 korun) a portrét Gabriela Maxe Zamyšlená z roku 1877. Jeho cena vystoupila v aukci z 85 000 na 120 000 korun.
Z rozsáhlé nabídky stříbra se vydražila většina, zaujala americká oválná tepaná moderní mísa z 30. let 20. století, která se vydražila za 11 000 (z 8 000) korun a také kadidelnice z konce 19. století, rovněž s hmotností téměř 900 g, s tepaným reliéfním dekorem a prostřihováním. Byla označena holandským puncem používaným pro předměty dovezené ze zahraničí, její cena se uzavřela na 16 000 korun (z 10 000).
Další aukce této aukční síně bude následovat 8. listopadu, bude zaměřena především na výtvarné umění, následující pak 13. prosince.
V listopadu nás čekají aukce několika významných aukčních domů, například kromě již zmíněného Neumanna má 29. 11. aukci Dorotheum, 30. 11. mají aukce aukční domy Kodl i Vltavín.
Poslední zprávy z rubriky Aukce:
Přečtěte si také:
Prezentace
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Diverzifikace v době koncentrovaných akciových trhů – výzkum Goldman Sachs
Miroslav Novák, AKCENTA
Michal Brothánek, AVANT IS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Za 1. čtvrtletí roku 2024 rozšířila ČNB „zlatý poklad“ o dalších téměř 5 tun
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři